1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. Dynamics 365 Finance and Operations Etiket(Label) Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Dynamics 365 Finance and Operations Etiket(Label) Dosyası Nasıl Oluşturulur?

 

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations için yeni bir etiket dosyası nasıl oluşturulur anlatmaya çalışacağım. Etiketler sistemin çoklu dile destek verebilmesini sağlayan yapıdır. Bizde yaptığımız geliştirmelerde yeni etiketlere ihtiyaç duyarız. Bunun için genelde proje başlangıcında bir etiket dosyası oluşturulur ve tüm yazılımcılar bu dosyayı kullanırlar.

Örnek bir Etiket dosyası oluşturalım. Yeni bir nesne ekleme formunu açıyoruz. Label File seçip Add diyoruz. Bu bize bir sihirbaz ara yüzü açacak. Bunun açılması biraz uzun sürebiliyor.


Resim-1

Label File Wizard açıldı. Label file ID belirlemek gerekiyor.


Resim-2

Oluşturmak istediğiniz dil dosyalarını seçiyoruz. Daha sonrada ekleme yapabilirsiniz.


Resim-3

Bu aşamadan sonra dosyalar oluşacak.


Resim-4

Bir örnek etiket oluşturalım. Menu Item için Label olarak FD Cust Form girmiştim ama bu etiket değil ve bunu etiket ile değiştirmem gerekiyor.


Resim-5

Etiket dosyasına tıklayarak açıyorum. Label ID ve Label kısımlarını doldurup kaydediyorum. Burada akıllı kod kullanmakta fayda var. Çünkü eskisi gibi etiketin içeriğini gösteremiyor. Bu yüzden bakınca anlamak için FDCustForm gibi bir Id daha kullanışlı.


Resim-6

Tekrar MenuItem a dönüp ile Label Lookup formunu açıyoruz. Direk etiketi bulup bize getiriyor. Seçip Paste Label dediğinizde etiketi yapıştıracaktır.

Resim-7

Gördüğünüz gibi direk etiketi Id gösteriyor.


Resim-8

Etiket dosyaları aslında txt dosyaları elle de güncelleyebilirsiniz. Ayrıca bu dosyaları farklı dillere çeviri yaptırmak için de kullanabilirsiniz.


Resim-9

Bu yazıda etiket dosyası nasıl oluşturulur ve kullanılır anlatmaya çalıştım. Çoklu dil desteği çok önemli bir konu mutlaka tüm geliştirmelerde etiket kullanılmalıdır. Etiket aktarımı ve taşınması versiyon kontrol sayesinde artık daha basit bir konu.

Selamlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

 

TAGs: Microsoft Life Cycle Services, LCS, Azure, Azure DevOps, Label File, Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365, Dynamics 365 Insights Power BI, Power Automate, Power Apss, Power Virtual Agents, Dynamics 365 nedir, Dynamics 365 ERP, Dynamics 365 CRM

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum. Okulda ve ilk iş tecrübelerimde farklı yazılım dilleri kullandım. 2007 yılında Akşam gazetesinde işe başladım ve Microsoft Dynamics 365 (eski adıyla Axapta) ile orda tanıştım. Hiç duymadığım bir dil olan X++ kullanılıyordu. Kısa sürede adapta oldum ve kariyerimi bu alanda şekillendirdim. Bir kaç iş değişikliğinde sonra kendi firmamı kurdum. Şu anda DMR de yönetici ortak ve Çözüm mimarı olarak çalışmaktayım. 2010 yılında MCT oldum. Birçok faklı ortamda eğitimler verdim. Bloğum ve Youtube kanalımda tecrübelerimi paylaşmaktayım.

Yorum Yap