İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dynamics CRM
  3. Dynamic 365 v9.x Geçişinde Yaşanan SDK Uyumsuzluk Problemi

Dynamic 365 v9.x Geçişinde Yaşanan SDK Uyumsuzluk Problemi

Dynamics CRM - Dynamics 365

Bildiğiniz üzere artık Dynamics 365 V9.x uzun süredir hayatımızda. Özellikle büyük kurumların on-premise olarak kullandığı v8 (2016) ve daha eski sürümlerden V9 sürümüne geçişler ise son dönemde hızlandı.

Bu hızlanma ile birlikte, biz geliştiricilere de iş çıktı tabii ki

Geçen haftalarda geçişini planladığımız ve yaptığımız bir projede karşımıza çıkan bir sorundan bahsetmek istiyorum sizlere.

Geçiş sürecinde Güncellerken, çok basit ama bulmak için çok uğraştığımız 2 hata ile boğuşup durduk.

  1. System.ServiceModel.CommunicationObjectFaultedException: The communication object, System.ServiceModel.Channels.ServiceChannel, cannot be used for communication because it is in the Faulted state
  2. System.TimeoutException: Couldn’t complete execution of the custom activity XYZ plug-in within the 2-minute time limit.

Aslına bakarsanız burada benim şahsi bir hatam oldu ve Workflow projesindeki SDK’yı v9.x sürümüne güncellemeyi unuttum. Güncellemeyi başlattığımda ise çok ilginç bir hata ile karşılaştım.

CrmSdk upgrade error

Resim 1

İşin ilginç olan tarafı ise şu, NuGet package manager üzerinden güncelleme yaptığım ekranda .Net Framework bilgisi, hatta hiçbir bağımlılık bilgisi mevcut değildi!

crmsdk nuget pacgake dependency

Resim-2

Sanırım bu paket her ortamda çalışabilir şekilde geliştirilmiş diye düşündürüyor değil mi? Aslında öyle değil. Sadece online ortamda bulunan bilginin Visual studio üzerindeki Nuget Package manager üzerindeki ilgili paketin dependecy bölümünde görüntülenmemesi ve kurulum esnasında uyarı vermeyerek güncelleme de yapmaması.

Bende paketi NuGet’in sitesi üzerinden incelemek – bug bildiriminde bulunmak için paketin yayınlandığı NuGet’e ait siteye giriş yaptım.

(https://www.nuget.org/packages/Microsoft.CrmSdk.CoreAssemblies)

Ve işte karşınızda. Bu paketin .Net Framework 4.6.2 veya daha sonraki bir sürüme ihtiyaç duyduğu açıkça yazıyor.

crmsdk nuget package

Resim-3

 

Ve Sonuç;

Kısacası artık, V9 sürümüne geçerken projelerinizdeki SDK’lar ile birlikte, .Net Framework sürümlerinizi de diğer paketleriniz ile birlikte güncellemeniz gerekecek.

Bu aslında bir yandan güzel bir gelişme. Dynamics 365 artık .Net v4.6.2 derlemelerine destek vermeye başladığının bir göstergesidir.

O halde haydi tüm projelerimizi güncelleyelim ve yapacağımız tüm geliştirmelere, güncellemelere yeni özelliklerle devam edelim.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , dynamics 365 sdk, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

11 yılı aşkın bir süredir Yazılım sektörünün içerisindeyim. Yazılım ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 9 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yazılım sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım. Şu an Vakıf Emeklilik şirketinde DBAdmin - CRM Danışmanı olarak çalışmaktayım. MCP, MCPD, MCSE, MCITP ve MCT sertifikalarına sahibim. Halen aktif olarak bireysel yazılım eğitimleri vermeye devam etmekteyim.

Yorum Yap