1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Double-Take Availability Full Server Failover

Double-Take Availability Full Server Failover


Failover IT çalışanları tarafından en dikkat edilen konulardan bir tanesidir. Sistemlerin mimarisinde bu kısmı da düşünmeden geçemiyoruz ve böylelikle en kötü durumlara hazırlanmış oluyoruz.

High Availability ve Disaster Recovery yüksek maliyetler getiren fakat olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi haline geldi. Availability sayesinde kısa zaman içerisinde ya da hiç kesinti olmadan sistem kaldığı yerden devam eder. Böylelikle üretimde olan hiç bir sunucu hizmet dışı kalmaz.

Full Server Failover özelliği; kaynak sunucu olası bir durumda kapanması durumunda hedef sunucunun aynı datalar ve konfigürasyonlar ile göreve devam etmesidir.

Ortamımdan ve olacak ortamdan bahsedeceğim.


Resim-1

Ortamda görüştüğü gibi Main Office kısmındaki kaynak sunucular normal işlerini yapmaktadır. Double-Take Availability’i öyle bir zamana konfigüre edelim ki sistemlerimiz devam etsin.

Full Server Failover özelliğine başlayalım.

1) Double-Take Availability diyerek ilerliyoruz.


Resim-2

2) Project Files and folder, an application, or an entire Windows Server diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

3) Kaynak sunucuyu seçip ilerliyoruz.


Resim-4

4) Full Server diyerek ilerliyoruz ve yan tarafta disklerimizi seçiyoruz. Böylelikle hedefe iletilecek seçimlerde bulunuyoruz.


Resim-5

5) Hedef sunucumuzu seçiyoruz.


Resim-6

6) Set Options kısmında yapınıza uygun seçimlerde bulunabilirsiniz.


Resim-7

7) Check edip ayarlarımızı görüyoruz. Eğer hata alırsanız Fix diyerek Double-Take sizin için önerileni yapıyor.


Resim-8

8) Senkronizasyon işlemi başlıyor.


Resim-9

9) Aksiyonlardan biriside hedef sunucu üzerinde Senkronizasyon işlemleri sırasında seçimde bulunduğunuz disk üzerinde “Staging-SSM” klasör oluşturarak Sistem dosyaları hedef sunucu üzerinde replike olmaya başlıyor ve fail kısımda hedef sunucu gereksinimlerini buradan karşılayacaktır.


Resim-10

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap