1. Ana Sayfa
 2. Üretici Teknolojileri
 3. Double-Take Availability 7.0 Kurulumu

Double-Take Availability 7.0 Kurulumu


Gerçek zamanlı replikasyon ve yük devretme ile kritik sistemlerin erişilebilirliğini sağlayın. Double-Take Availability sistemleriniz üzerinde bulunan uygulamalarınızı Exchange, Sharepoint SQL Server korumakla görevlendirilir. Byte seviyesinde replikasyon yaparak WAN ağlarınızı yormaz üstelik bu hattı kontrol edebilirsiniz. Replikasyonda datalarınızı sıkıştırabilir.


Resim-1

Ortamım yukarıda belirtilmiştir. Kuruluma başlıyorum.

İlk önce ortamımızdan bahsetmek istiyorum. 3 makine kullanıp birinde yönetip diğerlerini aksiyomlarımda kullanacağım. Buna göre yöneteceğim makineye kurulum yapıp diğer makinelere Remote yaparak konsoluma ekleyeceğim.

Double-Take Availability sizde kurmak istiyorsanız; www.visionsolutions.com adresinden demo talebinde bulunmanız gerekiyor.

Kurulum adımlarına geçecek olursak;

Seçim ekranında Availability’i seçerek devam ediyoruz.


Resim-2

Microsoft Framework 3,5 SP1 güncellemesi yaparak devam diyoruz.


Resim-3

Gerekli olan kütüphaneleri de yüklüyoruz.


Resim-4

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.


Resim-5

Bileşenler:

 • Client and Server: Double-Take sunucu ve istemci bileşenlerini yerel olarak yükler.
 • Client: Sadece Double-Take istemci (konsol) bileşenini yerel olarak yükleyin.
 • Server: Sadece Double-Take sunucu bileşenlerini (Sürücüler ve Hizmetler) yerel olarak yükler.

Biz burada Client and Server diyerek devam ediyoruz.


Resim-6

Open only the ports that are not in user diyerek Double-Take’in kullanacağı portların açılmasını istiyoruz.


Resim-7

Bir Aktivasyon kodu girmemiz gerektiğini söylüyor. Demo talebinde bulunurken size verecekleri kodu girerek ilerleyebilirsiniz.


Resim-8

Queue ve Bellek ayarlarında ise eğer diskinize güvenmiyorsanız kuyruklama yapacağına kanaat getiriyorsanız bu değeri artırabilirsiniz. Production ortamlarda önerilen 1GB Ram’dir.


Resim-9

Double-Take Admin ve Double-Take Monitors olarak 2 güvenlik grubumuz var.

 • Admin: İlgili makinedeki Double-Take özelliklerine erişebilir durumdadır.
 • Monitors: İlgili makine hakkında bilgiler gösterebilir durumdadır. Herhangi bir özelliğe erişemez.


Resim-10

diyerek Double-Take Availabilty’i kurmaya başlıyoruz.


Resim-11

Kurulum tamamlandıktan sonra makinenizi bir restart edip, Services kısmından 2 tane olan Double-Take servisinin çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz ve eğer açık ise Double-Take Console’u açabilirsiniz.


Resim-12

Kurulum bittikten sonra Double-Take üzerinde aksiyomlar yapacağımız sunucularımızı eklememiz gerekmektedir. Bunun için Add Server seçilmelidir ve burada ortamda bulunan sunucuların bilgilerini girerek teker teker ADD diyerek arkasından ve arkasından OK diyerek sunucularımızı ekliyoruz.


Resim-13

Sunucularımız Servers kısmında gözükecektir arkasından bulunlara kurulum yapacağımız için Sunucunun üzerinde SAĞ clik yapıp “Install” diyoruz ve “ Activation Codes” diyerek ilgili keyimizi giriyoruz.


Resim-14

Aynı zamanda SAĞ klik yapıp “Provide Credentials” diyerek gerekli bilgileri yazınız. Bu bilgiler sayesinde Remote Install yapacaktır.


Resim-15

Kurulumların başladığı göreceksiniz ve bütün işlemler bittiğinde sunucuların durumu “Idle” olacaktır. Bu durumda sunucularınız aksiyonlarınıza hazır hale gelecektir.


Resim-16

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. mucahidakcay_avatar
  7 sene önce

  Merhaba,

  Ürün başarılı gibi test etmek için demo formu doldurduk baya geç dönüş yapacaklar sanırım. Demo yu bile geç verdiklerine göre support desteği sanırım baya zor alınır.

  İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir