1. Ana Sayfa
  2. DevOps

Docker Trusted Registry Nedir ve Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Docker Trusted Registry Nedir ve Sistem Gereksinimleri Nelerdir?
0

Konteyner teknolojileri, kurumsal IT’nin en sıcak konusu olmaya devam etmekte. Herhangi bir DevOps etkinliğinde ilk üç konuşma konusu içerisinde konteynerler illa ki yer alır. Peki, bu kadar konuşulan konteyner bize ne sağlamaktadır? Konteynerler, bir Image’ı çalıştırmak için gerekli tüm yapılandırmaları içermekte olup, içerisindeki çalıştırılabilir yazılım paketini diğer ortamlardan izole etmektedir. Bu özellik, geliştirme ortamlarınız arasındaki farklılık sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Aslında tam da ‘Yaptığımız geliştirme test ortamında çalışıyordu ama canlı ortamda neden çalışmıyor?’ gibi yaşanan ortam farklılıkları sorunlarına çözüm olarak hayatımıza konteynerler girdi diyebiliriz. Konteynerlaştırma alanında Image’larınızı saklama, bunları dağıtma ve yönetme gibi ihtiyaçlar karşımıza çıkmaktadır. Image’larınızın depolandığı yeri kontrol altında tutmak ve dağıtım yönetimini tamamen sahiplenmek istiyorsanız Registry aracılığıyla Image deponuzu ve dağıtımınızı şirket içerisindeki geliştirme akışınıza dahil ederek bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Registry, Image’larınızı depolayan ve dağıtmanıza izin veren, yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir uygulamadır. Dünyada en yaygın kullanılan konteyner teknolojisi olan Docker, kullanıma hazır ve bakım gerektirmeyen bir depolama çözümü arayışı olan kullanıcılar için ücretsiz ve Host edilmiş bir hizmet olan Docker Hub’ı sunmaktadır.

Docker Hub, Docker’ın bulut ortamında sunduğu Image saklama ve dağıtma hizmeti olarak düşünülebilir. Daha basit düşünmek gerekirse, geliştirme yaptığımız kodlarımızın paylaşımları ve yönetimi için Github nasılsa, Image’larımız için de Docker Hub o şekildedir diyebiliriz. Hatta komutları bile benzemektedir (Docker Pull, Docker Push…). Bazı kurumlar, geliştirme yaptığı kodlarını belirli kurallardan dolayı GitHub’da saklamak yerine yerel depo çözümlerini kullanmaktadır. Aynı durum Image’lar için de söz konusudur. Bu alanda kurumsal IT departmanları için sorun teşkil edebilecek konuları da göz önünde bulunduran Docker, Image’larını kendi ortamlarında saklamak isteyenler için Docker Trusted Registry hizmetini sunmuştur.

Docker Trusted Registry, kullandığınız Docker Image’larını güvenli bir şekilde saklayabilmeniz ve yönetebilmeniz için Firewall arkasına kurulan kurumsal düzeyde bir Image depolama çözümüdür. DTR’ı On-Premise veya sanal Private-Cloud ortamlarınıza kurabilirsiniz.

DTR, yetkili kullanıcıların Docker Image’larını inceleyip yönetmesine olanak sağlayan bir Web kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bu arayüzde Dockerfile dosyasında Image üreten satırları inceleyebilirsiniz. Hatta başka bir güzel özellik olarak, eğer güvenlik taramasını etkinleştirdiyseniz Image’larınızda yüklü olan tüm yazılımları da görüntüleyebilirsiniz. Gerçekleşen işlemleri inceleme ve denetleme imkânı da sağlayan bu arayüz, kurumsal IT firmaları için cezbedici konumdadır.

Şimdiye kadar genel olarak Docker Trusted Registry (DTR) hakkında bilgi sahibi olduk. Peki, DTR kurmak için sistem gereksinimlerimiz nelerdir?

Kurmadan önce belirli gereksinimlerin altyapınızda var olduğundan emin olursanız kurulum sırasında ve sonrasında sorun yaşama ihtimalinizi azaltacaksınızdır. Şimdi bu gereksinimler nelerdir, onları görelim.

Yazılım ve Donanım Gereksinimleri

DTR’ı kurmak için bütün düğümler UCP (Universal Control Plane) tarafından yönetilen bir Worker düğüm olmalı ve sabit sunucu adına (Hostname’e) sahip olmalıdır.

Minimum gereksinimler

  • DTR çalıştıran düğümler için 16 GB RAM ve 2 vCPU
  • 10 GB serbest disk alanı

olarak belirlenmiştir. Yani test ortamlarınıza DTR’ı kuracaksanız bu gereksinimler yeterli olacaktır.

Tavsiye edilen Production ortamı gereksinimleri ise

  • DTR çalıştıran düğümler için 16 GB RAM ve 4 vCPU
  • 25-100 GB serbest disk alanı

şeklinde sıralanabilir.

Windows konteyner Image’ları genel olarak Linux konteyner Image’larından daha fazla alan kaplamaktadır. Bu sebeple Windows düğümleri ve Windows konteyner Image’larını saklayan DTR kurulumları için daha fazla yerel alan sağlamanız gerekmektedir.

Kullanılan Portlar

Düğümlere DTR kurarken aşağıdaki portların o düğümde açık olduğundan emin olmalısınız:

YönPortAmacı
İç Network80/tcpWeb uygulaması ve API istemcisinin DTR’a erişimi için
İç Network443/tcpWeb uygulaması ve API istemcisinin DTR’a erişimi için

Resim-1

Bu portları DTR kurarken yapılandırabilirsiniz.

Sizler de kurulum öncesi bu gereksinimleri sağlarsanız daha sorunsuz ve emin adımlarla DTR kurulumunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu yazımda Docker Trusted Registry (DTR) ve sistem gereksinimlerini sizlere anlattım. Bir sonraki yazımda DTR’ın etkileşimlerinden ve genel olarak mimarisinden bahsedeceğim. Takipte kalın J

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Docker, Docker Trusted Registry, Registry, Konteyner, DTR, Sistem Gereksinimleri, Requirements, Repository, Images, Container Images, Private Registry

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

İTÜ Matematik Mühendisliği ana dalından mezun olmadan önce Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda 1 sene asistan öğrencilik yaparak bilgi teknolojileri sektörüne altyapımı daha iyi hazırlama fırsatım oldu. Mezun olduktan sonra Mercedes Benz Finansal Hizmetler şirketinde Database Administrator olarak çalışmaya başladım. Paralelde İTÜ’de ikinci ana dalım olan İşletme Mühendisliği’ne devam etmekteyim. Aynı zamanda DevOps trendlerini de takip ederek kendimi DevOps Engineer olarak geliştirmekteyim.

Yorum Yap