İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Üretici Teknolojileri
 3. DiskZip ile Diskinizi Yönetin

DiskZip ile Diskinizi Yönetin

featured

Bugün sizlere son günlerde karşılaştığım ve deneme imkânı bulduğum bir ürünü tanıtmak istiyorum. Ürünün adı DiskZip, disk yönetiminde özellikle alan, güvenlik ve sıkıştırma sorunu yaşayanların imdadına yetişen son nesil araç olarak tanımlamam sanırım yanlış olmayacaktır.

Özellikle son 10 yılda, hayatımızda ve okuduğumuz tüm içeriklerde yer almaya başlayan Big Data, Kullanıcı Verisi gibi terimler artık daha sık karşımıza çıkmaktadır. Hatta çevrimiçi ve çevrimdışı ortamlarda sektörlerin barındırdığı veriler artmakta ve hassas veri içeren; muhafaza edilmesi gereken bu bilgilerin boyutu da sektörün bağlı olduğu düzenleyici kurumlarca zorunlu tutulan saklama sürelerine bağlı olarak artış göstermektedir. Statista araştırmalarına göre 2019 itibari ile tüm platformlarda işlenen küresel veri büyüklüğü kabaca 59 zetabyte (2018 için 41 zetabyte) iken bu verinin 1300 Exabyte’ si Veri Merkezleri’nde işlenmektedir. (Referans:worldwide-data-created, 2020)

Peki DiskZip bu gelişmelere nasıl bir katkıda bulunmayı hedefliyor?

Uluslararası IT forumlarinda yer alan ve birçok kullanıcının da aşina olduğu, 1980 ve 1990 yılları sonlarına dogru revaçta olan sıkıştırma araçlarına örnekler:

 • Stacker
 • Drive Space/Double Space
 • Superstor

Yukarıda yer alan programların yöntemi kısaca tüm verinin tek bir disk üzerinde sıkıştırılmış tek bir dosyaya depolanması olarak özetlenebilir. Bu dosya geniş bir ZIP arşivine benzerlik gösterse de bir sürücü tarafından yaratılmış olduğundan işletim sistemi (DOS Windows OS/2) bu dosyayı gerçek bir disk olarak algılamaktadır.

Stacker sıkıştırma çözümüne Win95′ den sonra devam etmemiş, diğerleri de bu yoldan ayrılırken Microsoft da Win9X serisine kadar muhafaza ettiği sıkıştırmayı sonraki serilerinde NTFS tipi sıkıştırma ile değiştirmiştir. NTFS tipi sıkıştırma normal sıkıştırmaya göre zayıf kalmış hatta sıkıştırılmış bir disk dosyası dahi yaratmadan sıkıştırmayı dosya özelinde yapmıştır. NTFS sıkıştırma hala Win10 için mevcut olup, sıkıştırma yetisi hem kazanılan alan hem de performans açısından vasat kalmıştır. Bu nedenle şunu söylemek pek yerinde olacaktır ki Win9X serisinin ve onu takiben bütünleşmiş sıkıştırma desteğinin de bitmesi ile DiskZip’ in alternatifi kalmamıştır.

DiskZip yüklenip kurulacağı Server, kişisel bilgisayar gibi ortamlarda dünyanın bugün ve bundan sonraki günlerinde dijitalleşmeye bağlı artan veri yükünü hafifletmeye aşağıdaki yöntemlerle çözüm sunmaktadır:

 • Hiçbir şey silmeden kullanılabilir alan yaratma
 • Disk okuma performansını arttırırken, disk yazma performansını koruma
 • Hard-Linking ya da silmeye gerek duymaksızın duplike dosyalar arasındaki boş alanı kurtarma
 • Sistemin son sıkıştırılmış halini geri dönüş noktası referansı olarak kullanarak malware, ransomware koruması sağlamak
 • Sıkıştırılmış diski imaj olarak kullanarak başka PC ya da sunucuya klonlama imkânı sunmak

Resim-1

Tüm bunlara ek olarak;

DiskZip ayrıca Winzip/Winrar gibi ürünlerin ücretlerinin karşılığını verebilmesi için tam özellikli dosya sıkıştırmasını sağlamaktadır. Bu da açık kaynak kodlu 7Zip ile mümkün olurken ek olarak aşağıdakileri de yapabilmektedir;

 • 100′ den fazla arşivlenmiş dosya türü dizin olarak görünmekte ve işlevsellik göstermektedir. Windows’ un çok fazla kritiği yapılan ZIP Folders eklentisinden daha verimli bir şekilde bunu yaparken bu işlem şeffaf disk sıkıştırma ile karıştırılmamalıdır
 • Winzip uyumlu ZIPX sıkıştırma (JPEG dahil)
 • Outlook için ekli dosya sıkıştırma eklentisi

3 yaşında ve oldukça genç sayılan DiskZip Windows NT (10, 8, 7, Vısta, XP, 2000 vb) serilerinde iddialı ve en güçlü disk sıkıştırma alternatifidir. Bilişim Teknolojileri Sektöründe Fortune500 listesinde yer alan teknoloji şirketlerinin özellikle tekilleştirme ve yedekleme üzerinde çalışan, başarısı su götürmez bir gerçek olan hiperbütünleşik sistemlerin node sayısına göre kurulan cluster çözümlerinin maliyetleri tüm küresel para birimlerinde 6 haneli sayıların üzerinde kalmakta iken DiskZip çok daha düşük maliyetler ile yer kazanımı şansı sunmaktadır.

Sizler de DiskZip’i denemek isterseniz bu linkten indirip, kullanabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAG: diskzip nedir, diskzip,diskzip indir,diskzip download,veri sıkıştırma, disk yönetimi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumludur. Altyapı, Depolama, Sanallaştırma ve Sistem Mimarisi alanlarında deneyimi bulunmaktadır. Bilişim sektöründe uzun yıllar görev alan Serkan Duran bu süre zarfında, pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza atmıştır. Şu an Aygen Global Lojistikte BT Müdürü olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap