1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. Ax2012’den Dynamics 365 Kod Yükseltmesi Nasıl Yapılır? –4

Ax2012’den Dynamics 365 Kod Yükseltmesi Nasıl Yapılır? –4

featured

 

Bu yazıda Ax2012‘den Dynamics 365 Finance and Operations’a nasıl kod güncellemesi nasıl yapıyoruz anlatmaya devam edeceğim. Önceki yazılarımda kod yükseltme adımlarını tamamlayıp çakışmaları düzeltme aşamasına gelmiştik. Bu yazıda çakışma oluşan bir kodu nasıl çözüyorum örnekle anlatmaya çalışacağım.

AxConflict etiketleri en kafa karıştırıcı olanlar. Bu etiketler arasında ki OriginalSource Ax2012′de standart koddur. YoursSource
Ax2012′de değiştirilen koddur.

OriginalSoruce kodun Ax2012’deki hali.

   

Resim-1

Dynamics 365‘te böyle olmuş. Bunu orijinal koddan bakmalısınız.


Resim-2

Bizim yaptığımız değişiklik ise iki alanı yorum satırına çekmek olmuş.


Resim-3

Bu sorunu çözmek için formun bir Extension‘nını oluşturdum. Sonra ilgili metodun Post-event-handler kodunu kopyalıyorum.


Resim-4

Yeni bir sınıfı oluşturup kopyaladığım kodu yapıştırıyorum. Bu benim EventHandler sınıfım olacak. DataSource’a ulaşmak için Args’ı kullanıp FromRun’ı ele aldım sonrası Mandatory özelliğini No yapmak kaldı. Böylelikle Ax2012‘de olan kodu D365‘e taşımış oldum.


Resim-5

Özetle Ax2012’de bu metot direkt overlayering ile alanların mandatory özelliklerini false yapılmış. D365‘te ise bunu direk yapamadığımız için Post-event-handler ile direkt mandatory özelliğini No yaptık. Aslında direk No’ya çekmeye ise danışmana sorup karar verdim.

Selamlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

www.fatihdemirci.net

TAGs: Microsoft Life Cycle Services, LCS, Azure, Azure DevOps, Code Upgrade, Ax2012, Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum. Okulda ve ilk iş tecrübelerimde farklı yazılım dilleri kullandım. 2007 yılında Akşam gazetesinde işe başladım ve Microsoft Dynamics 365 (eski adıyla Axapta) ile orda tanıştım. Hiç duymadığım bir dil olan X++ kullanılıyordu. Kısa sürede adapta oldum ve kariyerimi bu alanda şekillendirdim. Bir kaç iş değişikliğinde sonra kendi firmamı kurdum. Şu anda DMR de yönetici ortak ve Çözüm mimarı olarak çalışmaktayım. 2010 yılında MCT oldum. Birçok faklı ortamda eğitimler verdim. Bloğum ve Youtube kanalımda tecrübelerimi paylaşmaktayım.

Yorum Yap