1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. DirSync (Windows Azure Active Directory Sync Tool) ile Manuel Sync Nasıl Yapılır

DirSync (Windows Azure Active Directory Sync Tool) ile Manuel Sync Nasıl Yapılır

Server 2012 R2 üzerinde Dirsync’in 2014 aralık versiyonu ile (v1.0.7020.0) Manuel Sync yapmak isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki komutları Windows Powershell’de çalıştırıp On-premise yapınızdaki değişiklikleri manuel olarak Office 365 hesabınız ile Sync edebilirsiniz. Dirsync’in daha önceki sürümlerinde komutlar bir miktar farklılık gösteriyordu. Bundan dolayı bu kısa fakat faydalı yazıyı sizler ile paylaşıyorum.

Dirsync yüklü olan sunucunuzda Windows Powershell’i çalıştırın ve aşağıdaki komutları sırası ile girin.


Resim-1

  1. cd\
  2. cd “Program files\Windows Azure Active Directory Sync”
  3. cd .\DirSync
  4. dir
  5. Import-Module Dirsync
  6. Start-OnlineCoexistenceSync

 


Resim-2

Dirsync’i manuel çalıştırdığınız sunucunuz üzerinde Event Viewer’da aşağıdaki logu görebilirsiniz.


Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap