1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Hybrid Office 365 Deployment (Geçiş) için Active Directory’nin Hazırlanması – Office 365 Entegrasyonu – Bölüm 4

Hybrid Office 365 Deployment (Geçiş) için Active Directory’nin Hazırlanması – Office 365 Entegrasyonu – Bölüm 4

Dördüncü bölümde On-premise Domain’imizi ADFS yardımı ile Office 365 ile entegre etmeye sıra geldi. Önceki yazıları mutlaka okumalısınız :

Hybrid Office 365 Deployment (Geçiş) için Active Directory’nin Hazırlanması – Office 365 Entegrasyonu – Bölüm 4

Hybrid Office 365 Deployment (Geçiş) için Active Directory’nin Hazırlanması – ADFS Web Application Proxy’nin Kurulumu – Bölüm 3

Hybrid Office 365 Deployment (Geçiş) için Active Directory’nin Hazırlanması – Primary ADFS Server’ın Kurulumu – Bölüm 2

Hybrid Office 365 Deployment (Geçiş) için Active Directory’nin Hazırlanması – UPN Suffix – Bölüm 1

Daha öncesince Microsoft Online Services’i kullanırken artık bunun için Azure Active Directory Powershell modülünü kullanabiliyoruz. Eğer Office 365 ile kullanmak istediğiniz Top-level Domain ve Subdomain’iniz bulunuyorsa sadece Top-level Domain’inizi Office 365’e eklemeniz sonrasında Diğer Domain’ler otomatik olarak Single Sign-on’u kullanmaya başlarlar.

Eğer aynı Forest içinde birden fazla domain barındıran bir yapınız bulunuyorsa bu konuda Technet’teki makaleleri mutlaka incelemenizi öneriyorum. SupportMultipleDomain parametresini kullanarak yapmanız gereken bazı ek adımları incelemenizi öneririm.


Resim-1

Azure Active Directory modülünü yükleyin.

Office 365’e Yeni Bir Domain Eklemek

$cred=Get-Credential


Resim-2


Resim-3

Connect-MsolService –Credential $cred


Resim-4

On-premise yapınızdaki ADFS’in adını yazın. NLB kullanıyorsanız NLB adını yazın.

Set-Msoadfscontext –Computer adfsserver.mshowto.local


Resim-5

Benemre.com’u daha önce manuel olarak Office 365 hesabıma eklemiştim fakat sanki yeni bir domaini Office 365’e ekliyormuşum gibi aşağıdaki komutu çalıştırıp hatayı size göstermek istiyorum.

New-MsolFederatedDomain –DomainName benemre.com


Resim-6

Eğer siz manuel şekilde daha önce kendi Domain’inizi Office 365 hesabınıza eklemedi iseniz bu komutu çalıştırın ve sonrasında Office 365 hesabınıza giriş yapıp panelde göreceğiniz Domain’inize Public DNS’de TXT ya da MX kaydı oluşturarak size ait olduğunu doğrulayın.

Ben daha önce manuel eklemiş olduğum için Office 365 üzerinde ekli olan benemre.com’u sadece Federated Domain’e convert edeceğim.

Office 365’e Eklenmiş Varolan Bir Domain’in Federated Domain’e Çevrilmesi

Paneldeki görüntü aşağıdaki gibi. Benemre.com’u daha önce manuel olarak Office 365 hesabıma eklemiştim.


Resim-7

Şimdi Convert edelim. Aşağıdaki komutu çalıştırın.

Convert-MsolDomainToFederated –DomainName benemre.com


Resim-8

Şimdi son duruma bir bakalım.

Get-MsoFederationProperty


Resim-9

Eğer herhangibir sebep ile ADFS yapınızda değişiklikler yaparsanız (örneğin, ADFS isminizi değiştirirseniz) Update-MsolFederatedDomain komutunu kullanmalısınız.

Evet Local domainimizi ADFS kullanabilecek hale getirip Office 365 ile entegre ettik. Şimdi sırada Single Sing-on konfigrasyonu yer alıyor. Ama bir sonraki yazıda J

Kullanıcı ekranında Status kısmına dikkat edin ve “In CLOUD” ibaresini bir yere not edin J


Resim-10

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (4)