İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. VMware
  3. Dell iDRAC parolasını vSphere ESXi içinden sıfırlama

Dell iDRAC parolasını vSphere ESXi içinden sıfırlama

featured

Dell Uzaktan Erişim Denetleyicisi veya DRAC, belirli Dell sunucularında sunucularınızı uzaktan yönetmeye yarayan bir platformudur. DRAC root parolanızı unuttuysanız,şifreyi resetlemek için veri merkezine gitmek istemiyor kesintiye tahammülünüz yok ise bu yazım tam size göre. Bu senaryo da mevcut sanallaştırma ortamımda R930 sunucular üzerinde ESXi 6.5 ve 6.7 DRAC 9 bulunmaktadır. Sunucu ve işletim sistemlerine uygun driver paketini aşağıdaki linki kullanarak download edebilirsiniz. Dipnot : Aynı paketi ESXI 6.5 ve 6.7 versiyonları için kullanabilirsiniz.

https://www.dell.com/support/home/en-ph/drivers/driversdetails?driverid=jywk1&oscode=xi65&productcode=poweredge-r930

ESXi hostunuzda SSH’i etkinleştirin ve dosyayı winscp ile ortak bir datastore ‘a koyun  sonrasında putty ile hostunuza bağlanıp indirmiş olduğumuz  tar dosyasını “ tar zxvf /vmfs/volumes/datastore1/DellEMC-iDRACTools-Web-ESXi.VIB-9.4.0-3749_A00.tar.gz “ komutunu kullanarak  tar’dan çıkarın.

Resim-1

Tar’dan çıkarmış olduğumuz vib dosyamızı install ediyoruz. “esxcli software vib install -d /vmfs/volumes/datastore1/iDRACTools/racadm/ESXi67/Racadm-Dell-EMC-Web-9.4.0-3749.VIB-ESX67i.zip”

Resim-2

Sonrasında şifreyi resetlemek için

[root@testesx1:~] racadm  config -g cfgUserAdmin -o cfgUserAdminPassword -i 2  Msh0wt0!!

Idrac resetlemek için

[root@testesx1:~] racadm racreset

İdrac hakkında detaylı bilgi almak için

[root@ESXi:~]  racadm getsysinfo

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Reset DELL iDRAC password without rebooting ESXi, How To Reset ESXi iDRAC Password,idrac şifre resetleme

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

16 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 13 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü,Anadolu Üniversitesi işletme bölümü ve sonrasında Ahmet Yesevi Üniversitesi Siber Güvenlik (Yüksek Lisans) ‘ı bitirdim. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Belbim A.Ş ‘de Uygulama Operasyonları Yönetim Şefi olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap