1. Ana Sayfa
 2. Haberler

Office 365 ile Yeni Bir Dünya – Paket İçeriğinde Neler Var? Hangi Paket Kullanılmalı?


1

Office 365 ile yeni bir dünya doğuyor. Yaklaşık 2-3 yıl kadar bir süredir, Cloud, Bulut Bilişim, Office 365, Windows Azure, SQL Azure, Public Cloud, Private Cloud ve Hybrid Cloud gibi birçok kavram konuşuldu durdu. Hatta neredeyse Intune ile başlayan bu hikaye yoluna tam gaz devam ediyor ve 26 Haziran 2012 tarihi itibari ile Office 365 resmi olarak Microsoft’un yaptığı lansman sonrasında Türkiye’de de satışa sunuldu.

Office 365 ilk olarak kobileri hedef alıyor diyebiliriz. Kobi denildiğinde örneğin 5 PC’lik bir firma bu hizmetlerden yararlanamayacak mı diye soracak olursanız sonuna kadar çok düşük fiyatlarla yararlanabildiğini eklemeliyim.

Ürün içerisinde gelenlerin neler olduğunu kısa başlıklar olarak yazacak olursak:

 1. Office Pro Plus
 2. Exchange Online
 3. Lync Online
 4. Sharepoint Online

Ve yukarı da belirttiğim ürünleri, aylık ödemeler ile kullanım hakkını elde edebiliyorsunuz.

Örneğin şu anda ki lisanslama modeline göre aşağıdaki paketler oluşturulmuş durumda.

 1. P1
 2. K1 ve K2
 3. E1, E2, E3, E4

Eğer 30-40 kullanıcılı bir firma iseniz başlangıç seviyesindeki paket olan P1’i tercih edebilirsiniz. Tabi bu paket içeriğinde örneğin yukarıda belirttiğim Office Pro Plus ürünü yerine Office Web Access ürününün kullanım hakkı bulunuyor. Active Directory entegrasyonu yapabilmekte mümkün değil.

K1 ve K2 paketleri ise özellikle KIOSK olarak kullanılan cihazlar için oluşturulmuş durumda ve biraz daha sınırlandırılmış kullanım hakları ile geliyor. Örneğin, K2 paketi içerisinde Exchange Online Kiosk, Sharepoint Online Kiosk ve Office Web Access bulunuyor.

Benim kişisel olarak tahminim en çok kullanılacak olan paketler ise E2 ve E3. Örneğin şirketinizde zaten daha önceden alınmış Microsoft Office lisansları varsa pekte düşünmeden E2 paketinin kullanım hakkını alabilirsiniz. Bu şekilde Exchange Online, Sharepoint Online, Lync Online ve zaten sahip olduğunuz Microsoft Office lisansları ile olması gereken bir ortamı sağlamış oluyorsunuz.

Eğer daha önceden sahip olduğunuz Microsoft Office lisanslarınız bulunmuyorsa ise pekte düşünmeden E3 paketinin kullanım hakkını alabilirsiniz. Bu şekilde hem Exchange, Lync ve Sharepoint tarafında full yedekli bir sistem elde ederken Office Pro Plus paketininde kullanım hakkını elde etmiş oluyorsunuz.

Peki en üstteki E4 paketi? E4 paketi ile birlikte gelen en büyük fark, Lync Online üzerinden VOICE özelliklerinin de devreye alınmış olması.

Yeni bir dünya bizi bekliyor. Özellikle Cloud kapsamında ki diğer ürünleri de düşünecek olursak artık, Donanım satıcılarının artık core business’larının sadece %1-2 karlar ile donanım satmalarının ya da Lisans satıcılarının %1-2 karlar ile sadece müşterilerine lisans satmalarının dışında farklı çözümler ile müşterilerinin karşısına çıkmaları gerektiği de bir gerçek. Çünkü Office 365 kapsamında tüm ürünlerin tek satıcısı sadece Microsoft.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir