1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri

Dell EMC Unity 400F Pool Yapılandırması


+ - 0

Daha önceki yazımızda Dell EMC Unity 400F ilk kurulumu ve yapılandırma ayarlarını yapmıştık. Bu yazımızda Dell EMC Unity 400F kurulumu Wizard ekranı ile yapmadıysanız ya da farklı bir Pool ( Havuz ) oluşturacaksanız Dell EMC Unity 400F üzerinde Pools yapılandırıldığını anlatıyor olacağız.

Dell EMC Unity 400F Management konsolu üzerinde STORAGE menüsü altında bulunan Pools menüse geliyoruz.


Resim-1

Pools menüsünde bulunan + ( Launch the Create Pool Wizard ) diyerek Pool yapılandırmasını başlıyoruz.


Resim-2

Name and Description ekranında yapılandıracağımız Pool için bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-3


Resim-4

Tiers ekranında oluşturulacak olan Pool yani RAID yapısının nasıl olacağını belirlediğimiz bölümdür. Available Tiers bölümünde bizim ortamımızda bulunan Dell EMC Unity 400F üzerindeki bütün disklerim SAS FLASH yani SSD diskler olduğu için Exreme Performance Tier seçeneği direkt olarak geldiğini görüyoruz. Eğer Dell EMC Unity 400F üzerinde SAS olsaydı Performance tier olarak, NL SAS olsaydı Capacity Tier olarak yapılandıracaktık.


Resim-5

Available Tiers bölümünde Exreme Performance Tier seçeneğini seçtiğimizde Selected Tiers bölümünde Dell EMC Unity 400F üzerinde oluşturulacak olan RAID 5 ( 8+1 ) Maximum Usable Capacity 10.6 TB olarak yapılandırılacağını görüyoruz. Change diyerek Pool yani RAID yapılandırmasını yapılandırabilirsiniz.


Resim-6

Change RAID Configuration for Extreme Performance Tier ekranında Dell EMC Unity 400F üzerindeki RAID yapılandırmasını size uygun şekilde yapabilirsiniz. Biz burada 1 Adet Pools oluşturduk sizler Dell EMC Unity 400F üzerindeki disk kapasitesine göre birden fazla Pools oluşturabilirsiniz. Örnek olarak ortamınızda SQL Server Cluster yapısı için farklı bir Pools yapısı, Exchange Server DAG ( Database Availability Group ) yapısı için farklı bir Pools yapısı oluşturabilirsiniz. Buradaki yapılandırmada önemli olan Dell EMC Unity 400F üzerindeki disklerinizin kapasitesi ve ortamınızdaki ihtiyacınıza göre değişmektedir.


Resim-7


Resim-8


Resim-9

Tiers bölümünde Dell EMC Unity 400F üzerindeki RAID yapılandırmasını tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-10

Drivers bölümünde Dell EMC Unity 400F üzerinde Extreme Performance Tier – RAID 5 ( 8+1 ) Maximum Usable Capacity 10.6 TB olarak kullanılacak Drivers ( Sürücüler ) seçiyoruz.


Resim-11

Drivers ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-12

Capability Profile Name ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde VMware ortamları için direkt olarak bir yapılandırma yapabilirsiniz. Next diyerek Dell EMC Unity 400F yapılandırmasına devam ediyoruz.


Resim-13

Summary ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde yapmış olduğumuz RAID yapılandırmasının bir özetini görüyoruz. Finish diyerek Dell EMC Unity 400F üzerindeki Pools yapılandırmasını tamamlıyoruz.


Resim-14

Results ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde Pool yapılandırmasının başladığını görüyoruz.


Resim-15


Resim-16

Results ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde Pool yapılandırmasının tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek Create Pools Wizard ekranını kapatıyoruz.


Resim-17


Resim-18

Dell EMC Unity 400F Management konsolu üzerinde STORAGE menüsü altında bulunan Pools menüse tekrar geri döndüğümüzde BAKICUBUKEMC ismindeki oluşturarak yapılandırmış olduğumuz Pool’un geldiğini görüyoruz.


Resim-19

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : Dell EMC Unity 400F pool yapilandirmasi, Dell EMC Unity 400F pool, pool yapilandirmasi, 400f pool yapilandirmasi, 400f pool ayarlari, Dell EMC Unity 400F ayarlari, Dell EMC Unity 400F kurulumu, Dell EMC Unity 400F settings

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap