İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. DBATools Powershell Modülü Kurulumu

DBATools Powershell Modülü Kurulumu

dbatools-624x304
ZohoConnect

Merhabalar,

Bugün sizlere açık kaynak ve powershell üzerinden SQL Server Yönetim süreçlerini gerçekleştirmenizi sağlayan SQL topluluklarının en sevdiği eklentilerden biri olan   dbatools anlatıyor olacağım.

Resim-1

En belirgin özellikleri ise tamamen açık kaynak olması, sql server community tarafından oluşturulması, sık geliştirme yapılması ve işlemlerin bir çoğunu otomatize edebiliyor olmasıdır.

DbaTools’un web adresi ise ( https://dbatools.io/ ) .

GitHub adresi ise ; https://github.com/sqlcollaborative/dbatools

Şimdi bu güzel ve bir çok konuda işimize görecek, SQL Server Yönetimi için kullanacağımız Powershell modülünün kurulumu gerçekleştirelim.

Kurulum için powershell’I yönetici olarak çalıştırmamız gerekmektedir, eğer ki yönetici olarak çalıştırmazsak aşağıdaki gibir bir hata mesajı ile karşılaşıyor oluruz.

Resim-2

Yönetici olarak powershell çalıştırmak için Başlat’da arama kısımına powershell yazıp sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın seçiniz.

Resim-3

DBATools modülünü kurmak için aşağıdaki komutu powershell de çalıştırın.

Install-Module -Name DBATools

Resim-4

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi kurulumu yapabilmek adına ( DBATools’un bağımlılıkları alabilmek ) için izin istiyor. Burada Y yada A ile izin vermeniz gerekiyor. Onay verme işleminden sonra internet bağlantınızın hızına bağlı olarak bir süre içerisinde dbatools modülünü kurulu gerçekleşiyor olacak.

Resim-5

Eğer ki sisteminizde mevcut bir DBATools sürümü mevcut ise aşağıdaki komutu çalıştırıp sürüm yükseltmesi de yapabilirsiniz.

Install-Module -Name DBATools -Force

Son adım olarak Windows’un güvenlik gerekçesi nedeniyle dış kaynaklardan indirilmiş veya güvenilir olmayan powershell dosyalarına çalıştırma izni vermemektedir. Buna izin vermek için aşağıdaki komutu çalıştırmamız gerekmektedir. Sizden yine onay isteyecektir. Y yada A ile onay vermeniz gereklidir.

Resim-6

DBATools modülünün kurulumunu tamamladık, bir sonraki içerikte bu modülü kullanarak neler yapabileceğimiz ve modülün yetkinlikleri ile ilgili içerik paylaşıyor olacağım.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz

 

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: DBATools PowerShell Module for SQL Server,How to Install dbatools,dbatools nasıl yüklenir,dbatools nedir,dbatools powershell for sql server, dbops, install module dbatools powershell, powerhell, sql server dbatools, sql server powershell

ZohoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap