1. Ana Sayfa
  2. Data Protection Manager (DPM)

Data Protection Manager (DPM) 2010 ile Klasör Bazında Yedek Almak


1

Microsoft System Center Ürün ailesinin bir üyesi olan Data Protection Manager 2010 ile sunucuların ve verilerin yedeklerini imaj, disk, veri tabanı ve dosya bazında koruyabilir ve yedeklerini alabilirsiniz.

Bu makalede DPM2010 ile AOS1 adlı sunucu üzerinde bulunan klasörün yedeklemesinin nasıl yapılacağı anlatılmaya çalışılacaktır.

Yedekleme yapılacak sunucuda DPM agent ının yüklü olması gerekmektedir. DPM agent ının nasıl yüklendiğini www.mshowto.org adresinde bulabilirsiniz.

DPM2010 sunucunda DPM yönetim konsolu açıldıktan sonra üstteki menülerden Protection kısmına gelinerek sağ taraftaki işlem penceresinden Create Protection Group seçilir.


Resim-1

Karşılama ekranında next seçilerek devam edilir.


Resim-2

Bir sonraki ekranda yedekleme yapılacak bilgisayarın sunucu mu yoksa kullanıcı bilgisayarı mı olacağı seçilir. Her ne kadar sunucu ve sunucular üzerindeki verilerin yedeklemesi IT ekibinin sorumluluğu olsa da bazı önemli kullanıcıların bilgisayarlarına DPM agent ının yüklenmesi durumunda o bilgisayarda bulunan verilerin yedekleme işlemi de DPM sayesinde yapılabilir. Burada server işaretlenerek next ile devam edilir.


Resim-3

Bu ekranda yedekleme yapılacak sunucu seçilir. Seçeneklerde bulunan sunucuların hepsine DPM agentı daha önceden yüklenmiştir. Buradan AOS1 adlı sunucunun hemen yanındaki pencereyi açarak yedeklenecek klasör seçilir. AOS1 sunucusunda E diskinde bulunan Performans adlı klasörün önündeki kutucuk işaretlenir ve ardından next ile bir sonraki adıma geçilir.


Resim-4

Bu ekranda önce oluşturulan Protection Group‘a (Koruma Grubu) bir isim verilir. Ardından yedeklemenin nereye yapılacağı seçilir. Normalde DPM sunucusunun üzerinde bulunan disklere yedekleme yapılır fakat DPM sunucusuna bir kaset ünitesi ve kasetler takılırsa dış ortama yedekleme yapılabilmektedir. İsim verdikten sonra disk seçilerek next ile bir sonraki adıma geçilir.


Resim-5

Burada yedekleme süresi belirlenir. DPM sunucusunda sahip olduğunuz alan ile doğru orantılı olarak yedekleme süresi belirleyebilirsiniz.

Synchronization frequency kısmında isterseniz belli süre aralığında yedek veri ile esas veriyi senkronize edebilir veya just before a recovery point i seçerek hemen aşağıda belirlenen süre zamanlarındaki yedekleme işlemin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Yedekleme yapılacak saatlerin yedeklenecek verinin büyüklüğü, sunucunun önemi ve mesai saatlerine göre değişiklikler göstermektedir. En uygun olarak mesai başlamadan hemen önce, öğle yemek arasında, mesai bitiminde veya gece geç saatte yedekleme yapabilirsiniz. Yedekleme süresi ve saatler belirlendikten sonra next ile bir sonraki adıma geçilir.


Resim-6

Burada disk üzerinde ayrılan yer hakkında bilgi vermektedir.

Total data size: Yedeklenecek verinin 10 gün ve günde 3 sefer yedek alındığında ne kadar yer tutacağı hesaplanmıştır.

Disk Space allocated in DPM: DPM sunucusu üzerinde yedekleme alanında oluşturulan bu yedekleme için ne kadar yer ayrıldığı hesaplanmıştır.

Average Disk Space allocated in protection computer: Yedeklenecek sunucuda yedeklemenin düzgün yapılabilmesi için sahip olduğu diskte bir miktar boş alanın olması gerekmektedir .Modify seçilerek istenirse bu değerler değişebilir.

Automatically grow the volumes seçilerek yedekleme işlemi yapılacak klasörde veri zamanla büyüdüğünde DPM sunucusunda bu işlem için ayrılacak yerin otomatik olarak büyüyebileceği belirlenir.

Storage Pool Details kısmına ise DPM sunucusunda Kullanılan ve boş olan disk alanlarını belirtmektedir.

Burada varsayılan değerlere dokunmadan next ile devam edilir.


Resim-7

Bu ekranda yedekleme işleminin ne zaman yapılabileceği belirlenir. Normalde seçilen saatlerde yedekleme yapılır fakat ilk kez oluşturulan koruma gruplarında istenirse hemen oluşturulmasının ardından yedekleme yapılabilir. Sonucu görmek için now kutucuğunu seçtikten sonra next ile devam edilir.


Resim-8

Bu pencerede Run consistency check seçeneği Microsoft tarafından önerilen bir işlemdir. Bu aktif edildiği zaman koruma altına alınan sunucu ile iletişim kuramadığı zamanlar için gerekli bir işlemdir. DPM sunucusu her bir saatte koruma altına alınan sunucusunu kontrol edecektir.

Run a daily consistency check according to the following schedule elle belirlenen sürelerde kontrol işleminin gerçekleştirileceği kısımdır.

Burada varsayılan olarak Run consistency check önündeki kutucuk işaretlenerek next ile devam edilir.


Resim-9

Bu pencerede oluşturulan koruma grubu hakkında özet bilgi sunulmaktadır. Create group seçilerek

Koruma grubu oluşturulur.


Resim-10

Başarılı bir şekilde koruma grubunu oluşturdu.


Resim-11

İşlem başarı bir şekilde tamamlandığında koruma grubunun önünde yeşil renkli onay kutucuğunu görülecektir.


Resim-12

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ff399078

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik bölümünden mezunum. Üniversite hayatım boyunca bir öğretmen olmak yerine matematiğin uygulamalı alanları olan bilişim, finans ve bankacılık gibi alanlara ilgi duydum. Okulda aldığım bilişim derslerine ek olarak Netron’dan sistem ve ağ uzmanlığı eğitimini alarak bilgi sistemlerinde bir sistem uzmanı olmaya karar verdim. Sırasıyla Netron ve Dünya Göz hastanesinde kullanıcı destek uzmanı olarak görev yaptım. Şuan Albayrak Holding te Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar ise MCITP, MCITP Server Administrator, MCTS:Windows Server 2008 AD:Configuration. İlgi alanlarım MS Server işletim sistemi ailesi, Exchange Server, Forefront ve güvenlik çözümleri, Sharepoint Server ve başlangıç aşaması olarak Cisco.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 9 sene önce

    Elinize sağlık…
    Tamamlayıcı olarak client tarafında klasör bazlı yedekleme makalenizi bekleriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir