1. Ana Sayfa
 2. Data Protection Manager (DPM)
 3. Data Protection Manager (DPM) Kullanarak Mail Sunucularınızı Yedek Alın! – Bölüm 1

Data Protection Manager (DPM) Kullanarak Mail Sunucularınızı Yedek Alın! – Bölüm 1

Mesajlaşma altyapısı günümüz şirketleri için vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir.Tüm şirketler, organizasyonu dahilinde bu mesajlaşma altyapısının kesintisiz devam etmesini istemektedir. Peki varolan Server 2007 sunucularınız için Disaster Recovery planları dahilinde nasıl bir koruma sağlayabilirsiniz?System Center ailesi ile birlikte sunulan ile Exchange sunucularınız için daha öncesinde alışık olmadığınız kadar kolay yedekleme ve geri dönüş işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu makalemizde ile sunucunuzun yedeklemesini gerçekleştirdikten sonra çeşitli metotlarını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. temel olarak yedekleme işlemiyle uğraşan IT PRO’lar için dizayn edilmiştir.Sahip olduğu sihirbazlar sayesinde organizasyonunuzda bulunan SQL Server, SharePoint Server, gibi platformaların koruması oldukça basite indirgenmiştir. Tek bir pencere içerisinde tüm bu sistemleri ve korunan dosyaları görebiliriz.


Şekil-1

Şimdi Exchange Server koruması için DPM’in nasıl bir yol izlediğini kısaca inceleyelim. DPM,Exchange server 2007 ile çalışırken veritabanı geri dönüşüm işlemleri için transaction log replikasyonu ve block-level senkronizasyonunu kullanan bir yol izler. Bilgilerin tümü bir seferliğine kopyalandıktan sonra sürekli (continuous) iki paralel işlem gerçekleşir.

1- 15 dakikada bir transaction logları DPM sunucusuna senkronize olur.

2- Express Full seçeneği Exchange Server VSS Writer’ı kullanarak tüm veritabanlarında değişen blokları belirler ve sadece bu bölümlerin gönderimini gerçekleştirir.


Şekil-2

Data Protection Manager Exchange Server’ı en iyi tanıyan yedekleme uygulaması olduğu için birçok gelişmiş özelliği içerisinde barındırabiliyor. Aşağıdaki gelimiş deploymentlar için DPM’in desteği bulunmaktadır.

 • Exchange Server Cluster
 • Exchange 2007 LCR (Local Continuous Replication)
 • Exchange 2007 CCR (Clustered Continuous Replication)
 • Exchange 2007 SCR (Standby Continuous Replication)

Peki DPM ile datalarını yedeklediğiniz Exchange Server için ne tarzda recovery senaryoları mevcuttur. ile bir Exchange sunucusunu restore etmek istediğinizde

 • Veritabanını ve storage groupları orjinal sunucu üzerine restore edebilirsiniz.
 • Varolan veritabanını başka bir sunucuya kopyalayabilirsiniz.
 • Varolan veritabanını bir tape aygıtına kopyalayabilirisiniz.
 • İstenilen bir ’ı geri döndürebilirsiniz.

Görüldüğü gibi geleneksel bir yedekleme yazılımından farklı olarak farklı recovery senaryolarını DPM ile birlikte kullanabilirsiniz. Şimdi DPM ile birlikte Exchange Server 2007 sunucumuzun korumasını nasıl sağlayacağımızı inceleyelim İlk yapmanız gereken Exchange sunucunuza DPM konsolundan agent yüklemesini gerçekleştirmek olacaktır. Bunun için ;

1- Management tabındaki Agents bölümüne gelerek Action kısmındaki Install’a tıklayın. Sihirbaz açılacaktır.


Şekil-3

2- Active Directory sorgusu ile listelenen bilgisayarlar içerisinden Exchange sunucumuzu seçerek Add ile sağ tarafa aktarınız. Next ile devam edebilirsiniz.


Şekil-4

3- Exchange sunucu üzerine yetkili hesap bilgilerini girin.


Şekil-5

4- Agent yükleme işleminden sonra yüklenen bilgisayarların yeniden başlatılması gereklidir. Bu ekranda bu işlemin, yükleme işleminden sonra otomatik gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar verebilirsiniz.


Şekil-6

5- Next ile devam ettiğinizde çok kısa bir süre içerisinde Agent kurulumu gerçekleşecektir.Exchange sunucunuzu yeniden başlattıktan sonra konsol ekranında Agent Status:OK ibaresini görebilirsiniz. Bu işlemlerden sonra Exchange sunucumuza bir protection group oluşturmalı yada varolan bir protection group’a dahil etmelisiniz. Bunun için aşağıda adımları izleyebilirsiniz.

6- Protection tabında Create Protection Group’a tıklayın.Protection Group oluşturma sihirbazı açılacaktır.


Şekil-7

Bu ekranda agent yüklü sunucularınızın bir listesini görebilirsiniz. Bu senaryoda Exchange Server 2007 altında iki adet storage group ve 4 adet mailbox bulunmaktadır.

7- Buradan varolan Exchange sunucunuz için ilgili storage Group’u seçin.


Şekil-8

8- Protection Group için bir isim belirledikten sonra ne tür bir yedekleme metodu kullanacağınızı belirtmeniz gerekiyor.İster tape tabanlı ister disk tabanlı bir koruma sağlayabilirsiniz.Next ile devam edebilirsiniz.


Şekil-9

9- Korumak istediğiniz sunucu Exchange Server olduğu için sihirbazda fazladan birkaç ayar yapmanız gerekmektedir. Bu pencerede eseutil aracını kullanarak exchange veritabanı için bir tutarlılık denetlemesi yapabilirsiniz. Bunun için Exchange Sunucunuz üzerinde bulunan eseutil.exe ve ese.dll dosyalarını DPM sunucunuz üzerindeki DPM/Bin klasörüne kopyalamanız gerekmektedir.Ardından Next ile devam edebilirsiniz.


Şekil-10

10- Eğer disk tabanlı koruma metodu seçtiyseniz bu sayfada bu metodla ilgili bazı ayarları görebilirsiniz. Dpm, short-term seçiminize uygun olarak bir recovery planı çıkarır.Bu plan dahilinde bizden retention range değerini seçmemizi istemektedir. Retention range değeri temel olarak datanın geri dönüşüm amacıyla ne kadar süre kullanılabilir olduğunu belirten bir değerdir. Short-term metodunu seçtiğiniz için bu değer aralığı 1-64 gün arasında olmak zorundadır. Synchronization frequency bölümünde senkronizasyon sıklığını belirtiniz. Every’i seçerek belirli bir interval değeri girebilirsiniz. Default olarak bu değer 15 dakikadır ve 24 saate kadar arttırılabilir. Just before a recovery point’i seçtiğiniz takdirde ise tüm recovery group üyeleri için varolan geri dönüşüm noktaları belirlediğiniz zamanlamaya göre yaratılacaktır. Buda doğal olarak senkronizasyon durumlarında fazladan network trafiği yaratabilir. Ardından recovery Points(geri dönüşüm noktaları) seçimine geçebilirsiniz.Burada 3 farklı konfigurasyon gerçekleştirebilirsiniz.

 • Recovery Points For files altında Modify’e tıklayarak korunacak data için recovery point zamanlamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde konfigurasyon ile recovery points yalnızca belirtilen zamanlamaya göre oluşturulacaktır.
 • Application recovery points bölümünü her senkronizasyon işleminden sonra geri dönüşüm noktası oluşturmak için kullanabilirsiniz.
 • Express full backup ile full backup zamanlamasını gerçekleştirebilrisiniz. Tüm konfigurasyonlardan sonra Next ile devam edebilirsiniz.


Şekil-11

11- Storage Pool altında daha önceden DPM için tahsis edilen disklerin durumunu bu ekranda görebirsiniz.


Şekil-12

12- Bu bölümde Exchange sunucunuz için replikasyon metodu için bir seçim gereçekleştirebilirsiniz. Gördüğünüz gibi bu ayarı otomatik olarak bırakabilir yada manuel replikasyon zamanlaması yapabilirsiniz. Aynı zamanda NOW seçeneğini seçerek group oluşturulduktan Exchange senkronizasyonuna başlamasını sağlayabiliyorsunuz.


Şekil-13

Gördüğünüz gibi Protection Group 2 altında Exchange 2007 sunucumuz eklenmiş durumda ve senkronizasyon işlemi iki storage group içinde gerçekleşiyor.

Bir sonraki makalemizde DPM üzerindeki Exchange recovery yöntemlerini inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Protecting Exchange Server with DPM

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap