İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Cloudflare Speed – Bölüm 10

Cloudflare Speed – Bölüm 10

featured

Cloudflare yapısını incelediğimiz makale serimizde onuncu bölüme gelmiş bulunmaktayız. Bu bölümde Cloudflare arayüzünde sırayla değindiğimiz özelliklerden Speed menüsünden bahsedeceğiz.

Cloudflare Speed, web sitelerimizin daha hızlı yüklenmesi ile ilgili ayarların bulunduğu özellik sayfasıdır. İçerisinde pek çok alt özellikler bulunduran bu sayfada her bir özelliğin ne işe yaradığı altında bulunan açıklamalardan anlaşılmaktadır.

Speed sayfasına giriş yaptığımızda bizleri Overview, Optimization, Browser Insights alt sekmeleri karşılamaktadır.

Overview menüsü altındaki özelliklerden;

Image Resizing özelliği Business paket ile gelmektedir. Resimlerin yeniden boyutlandırılması, ayarlanabilir kalite özellikleri gibi işlemler gerçekleştirilmektedir. Cloudflare burada klasik cache sisteminin bir adım önüne geçerek yalnızca resimler için ön bellekleme yapar ve her bir dosya için bir kez depolama yapmış olur. Daha sonra sitelere gelen ziyaretçilerin sahip oldukları ekran boyutlarına göre hızlı bir şekilde optimize ederek sunar.

Polish ikinci sırada yer alan özelliktir. Bu özellik de resimleri optimize ederek ziyaretçilere daha düşük boyutlarda sunmaktadır. PRO planı itibariyle kullanılabilen bir özelliktir.

Auto Minify üçüncü sıra özelliğimizdir. Amacı HTML, CSS ve JS kaynak kodlarımızın sıkıştırılarak ziyaretçilere sunulmasını sağlamaktır.

Brotli özelliği yine bir sıkıştırma uygulamasıdır. Ziyaretçilerimizin HTTPS trafiklerinde sayfa yükleme sürelerini hızlandırmaya yarayan bir özelliktir.

Automatic Platform Optimization for Wordpress wordpress teknolojisine sahip sitelerin performanslarını artırmaya yarayan bir özelliktir. Aslında wordpress için otomatik platform optimizasyonu sağlar.

Enhanced http/2 Prioritization gelişmiş http/2 önceliklendirme özelliği tarayıcılardan bağımsız olarak kaynak sağlamadaki sırayı optimize etmektedir.

TCP Turbo özelliği ise özel olarak ayarlanmış TCP optimizasyonları ile gecikmeyi ve verimi azaltmayı amaçlar. PRO, Business ve Enterprise paketlerde otomatik olarak etkin gelir.

Mirage bu özellik beta olarak sunulsa da yavaş internet bağlantısına sahip kullanıcıların mobil cihazlarda resim içeren sayfalar için yükleme süresini oldukça hızlandırmaktadır.

Rocket Loader sitelerin içerisinde yer alan JS içeren sayfaların her bir yükleme isteğinde ilgili js kütüphaneleri de client’a gönderildiğinden CloudFlare burada araya girerek bu her seferinde yükleme işine son verir ve kendi ön belleğine alır. Bu sayede js kaynaklı bağlantı hızı da optimize edilmiş olur.

Railgun sitelerimizdeki dinamik içeriği hızlandırır. Dinamik içeriklerin önbelleğe alınmadan aktarılmasını sağladığı için hızlı bir aktarım söz konusu olmaktadır. Bu özellik için host tarafında da birtakım ayarlar yapmak gerekebilmektedir. Railgun özelliği Business plan ile gelmektedir.

Prefetch URLs http Header içerisinde bulunan URL’leri her seferinde istekmiş gibi getirmektense ön belleğe alınarak getirmesi sağlanır. Bu özellik de Business plan ile gelmektedir.

AMP Real URL AMP sayfalarda geleneksel Google AMP önbellek URL’i yerine sitelerimizin gerçek URL’lerinin görüntülenmesi sağlanır.

Mobile Redirect mobil cihaz kullanan ziyaretçileri mobil bir sayfa ile karşılıyorsak ve mobil sayfanın ayrı bir URL’i varsa bu yönlendirmenin yapıldığı özelliktir. İlgili subdomain seçilerek mobile sürüm yolu da belirtilerek ayarlanabilmektedir.

Browser Insights menüsünde ise Core Web Vitals, Page Metrics ve Configuration alt sekmeleri bulunmaktadır. Buralardan da ziyaretçilerin en çok geldiği tarayıcı, işletim sistemi, ülke ve en çok ziyaret edilen linkler görüntülenmektedir.

 

Resim-1

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.cloudflare.com

TAGs: Cloudflare, Cloudflare Speed

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği Doktora programında öğrenciliğim devam etmektedir. Bir Vakıf üniversitesinde 2016 yılı itibariyle Bilgisayar Mühendisi 2020 yılı itibariyle ise Ofis Yöneticisi mühendis olarak çalışmaktayım.  Başlıca uzmanlık alanlarım arasında Asp.Net Web Forms, Asp.Net MVC, .Net Core, C# ve SQL Server gelmektedir. Bunların yanı sıra iş hayatımda sistem ve siber güvenlik konularında da çalışmalarım devam etmektedir. Çeşitli AB destek projelerinde yazılım sorumlusu olarak görev yapıyor ve çalışmalarımı Secure Design Pattern, Yazılım Güvenliği, Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği konularında sürdürüyorum. Asp.net ile Proje Geliştirme ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş isimli kitapların yazarıyım.

Yorum Yap