1. Ana Sayfa
  2. Symantec ve Trend Micro
  3. Central Admin Rolü ile Symantec Backup Exec 2014 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Central Admin Rolü ile Symantec Backup Exec 2014 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Symantec’in yedekleme çözümlerinden biri olan Backup Exec 2014’ün kurulumunun nasıl yapılabileceğini aşağıdaki makalede inceleyeceğiz. Bu makale dışında yedek alma, yedekten dönme ve alınan dedup yedeğini başka bir Backup Exec Server’a göndermeyi de ayrıca işleyeceğiz.


Resim-1

Öncelikle kuruluma başlayalım ISO içerisindeki Browser ismindeki kurulum dosyasını tıklıyoruz. Kurulum dilini seçip OK butonuna basıyoruz.


Resim-2

Kurulum için karşımıza gelen ekranda üç seçenek bulunmaktadır. “Getting Started” kısmında ürün ile ilgili bilgi alırken, “Pre-installation” kısmında ise kurulumdan önceki gereksinimler test edilir. Aynı işlemi kurulum esnasında da yapabilirsiniz. “Install Products” kısmında ise ürünün kurulumunu gerçekleştirirsiniz. ” Pre-installation” linkini tıklayarak sunucumuzun kontrollerini yapalım.

Not: Kurulum yapacağınız sunucunun Dil ayarlarının İngilizce olmasına dikkat ediniz.


Resim-3

Sunucunun hangi program için kontrolünün yapılacağı ekranda sadece Backup Exec gelmektedir. Linki tıklayınız ve testi başlatınız.


Resim-4

Yapılacak test içerisinde nelerin kontrol edileceği bilgisi hoşgeldiniz ekranında karşınıza çıkmaktadır. Next’e basarak devam ediniz.


Resim-5

Yapılacak testin mevcut sunucu için mi yoksa başka bir sunucu için mi yapılacağını seçebilirsiniz. Bu özellik aslında sizin kurulumu hem local bir sunucuya hem de başka bir sunucuya kurabileceğiniz anlamına gelmektedir. Seçiminizi yapıp testi başlatınız.


Resim-6

Sunucunun DHCP den IP aldığını gösteren bir uyarı ile WAIK’ in yüklü olmadığını gösteren bir uyarı ile karşılaştık. Kuruluma engel değildir.


Resim-7

Test işlemini geçtikten sonra Kurulum aşamasına geliyoruz. Karşınıza gelen üç seçenek şunlardır;

 

  1. Backup Exec kurulumu,
  2. Backup Exec Ajanının kurulumu,
  3. Sunucuyu kurtarmak için Recovery Disk oluşturulması (bu disk ile Boot edildikten sonra Backup Exec sunucudan Recover işlemini başlatabilirsiniz)

 

Backup Exec’i tıklayarak devam ediniz.


Resim-8

Lisans anlaşmasını kabul ediniz.


Resim-9

Kurulum seçeneğinde tipik ya da kişiselleştirilmişi seçebilirsiniz. Burada ki anlatımda kişiselleştirilmişi seçeceğiz Çünkü ikinci Backup Exec sunucusunu kurup ilk sunucudan ikinci sunucuya Backup göndermek için gerekli özellikleri seçeceğiz.


Resim-10

Bir sonraki adımda aynı test işleminde gerçekleştirdiğimiz yerel ya da uzak kurulum seçeneği karşımıza çıkıyor. Burada “Local Installation” ı seçip mevcut sunucuya kurulacağını belirtiyoruz. “Install Remote Administration Console Only” seçeneği ise sadece konsol ekranının kurulmasını sağlayacaktır. “Install Backup Exec Software and Options” ı seçip kuruluma devam ediniz.


Resim-11

Kurulum öncesi yaptığımız kontrolün aynısı burada da gerçekleşecektir. Eğer kuruluma engel bir eksik yok ise kuruluma lisans kısmına gelerek devam ediniz.


Resim-12

Lisans kısmında standartta 60 günlük deneme lisansı ISO dosyasını indirirken e-posta adresinize gönderilecektir. Eğer mevcut lisanslarınız var ise dosya olarak import edebileceğiniz gibi lisans numarasını girerek te bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


Resim-13

Lisanslarınızı ekledikten sonra kuruluma devam ediniz. Deneme sürümünde gelmeyen bir özellik mevcut tekilleşmiş verinin başka bir Backup Exec sunucusuna kopyalanmasıdır.


Resim-14

Özelliklerin seçimine çok dikkat etmemiz gerekiyor. Burada ilk kurulan Symantec Backup Exec sunucusunda “Central Admin Server Option” kısmı seçili olmalıdır. Daha sonra ” Managed Backup Exec Server ı seçeceğiniz zaman size Central Admin’in hangi sunucu olduğunu soracaktır. İşte bu sebeple kurulumda bu kısma dikkat etmeniz gerekmektedir.

Zaten aynı anda hem Central hem de Managed seçeneğini seçemezsiniz.


Resim-15

Bir sonraki adımımızda lisan seçimi gelmektedir. İlgili lisanı seçip kuruluma devam ediniz.


Resim-16

Kurulumun yapılacağı Path’i belirtiniz. Standartta gelen yeri değiştirmek isterseniz “Change” butonuna basıp ilgili sürücü ve yeri belirtiniz.


Resim-17

Bir sonraki adımda logon yaptığınız hesabın servis olarak oturum açmasına ve logonlarda batch file çalıştırmasına izin veren bilgi ekranı gelecektir.


Resim-18

Kurulumun bir sonraki adımı SQL Express in indirilip kurulması olacaktır. Eğer mevcut bir SQL kullanacaksanız bu ekrandan ilgili SQL sunucuyu göstermeniz gerekmektedir.


Resim-19

Kurulumdaki ayarlara son bir göz atma ekranını kontrol ettikten sonra Install’a basarak kuruluma başlayabilirsiniz.


Resim-20

Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi sihirbazın son ekranı gelecektir. Bundan sonraki kısımlarımız yedek alma, yedekten veri dönme ve mevcut Deduplication yapılmış veriyi diğer Backup Exec sunucusuna göndermek olacaktır.


Resim-21

Kurulumdan sonra açılan ilk arayüz. Kurulumdan sonra öncelikli olarak yedek alınacak yerin belirleneceği “Storage kısmının oluşturulması olacaktır. Daha sonra Agent gönderme, Backup alma gibi işlemlere geçeceğiz. Diğer makalelerde bu başlıklar anlatılmıştır.


Resim-22

Referanslar

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 sene önce

    symantec bakup 15 ile yedek alıyorum ancak aynı anda aynı dosyayı 2 farklı kasete yazmam mümkünmü yani tek seferde veriler 2 ayrı kaseye yazmak istiyorum