İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. CentOS 7 Üzerine WordPress Kurulumu

CentOS 7 Üzerine WordPress Kurulumu

featured

Blog yazmak günümüzde milyonlarca insanın kullandığı en yaygın web sitesi türlerinden. ise bu iş için biçilmiş bir kaftandır. GPL ( general public license ) lisansı sayesinde hemen herkesin rahatça ulaşabileceği , kurulumu ve kullanımı son derece kolay olması sebebiyle en çok tercih edilen uygulamalar listesindedir. Binlerce arayüzü, eklentisi, teması sayesinde hemen herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilen bu aracı bugün kurup çalıştıracağız.

Kurulumu Centos 7 üzerinde LAMP (Linux dağıtımı, Apache, MySQL yada MariaDB, PHP) kullanarak wordpress kurumu yapacağız. Gereksinim olarak centos kurulu olan sunucumuzda minimal seviyede cpu ve ram tercih edebilirsiniz. Ancak eklentiler ve ziyaretçi sayınıza bağlı olarak kaynak ihtiyacınızın artacağını belirtmek gerekir. Kurulum aşamaları aşağıdaki gibi olacak;

Apache ve Php kurulumu

Resim – 1

Bundan sonraki komutları sırası ile alt alta yazarak komut ve ekran görüntüsü kirliliğini ortadan kaldıracağım

Resim – 2


Resim – 3

Apache kurulumu tamamlandı. Bunu test etmek için tarayıcımıza centos sunucusunun ip adresini yazarak test edelim.

Resim – 4

PHP kurulumu


Resim – 5

Mariadb kurulumu

Şimdi ise bir veri tabanı kurmamız gerekiyor. Bunun için mysql yada mariadb tercih edebilirsiniz. Ben makalede mariadb kullanacağım.


Resim – 6

Şimdiki adımda mariadb’nin kurulu olduğu dosyada küçük bir değişiklik yapmamız gerekiyor.

Bunun için vim /etc/my.cnf
komutu ile ilgili lokasyona giderek en üstte yer alan mysqld başlığının hemen altına character-set-server=utf8 parametresini ekleyeceğiz.

Resim – 7

Bu aşamadan sonra yapmamız gereken işleem mariadb üzerinde database oluşturmak

 


Resim – 8

Bu adımdan sonra Show databases; komutu ile mariadb üzerinde istediğimiz database’in oluştuğundan emin olalım.

Resim – 9

LAMP kurulumumuz tamamlandı. Bundan sonraki işlemimiz wordpress kurulumu yapmak.

Cli tarafındaki işlemlerimiz tamamlandı. Tekrar sunucu ip adresimizi yazdığımızda bu kez bizi wordpress ekranı karşılıyor. Daha önce oluşturduğumuz database ismi, kullanıcı adı bilgilerini giriyoruz.

Resim – 10

Kurulumumuz tamamlandı. Site ismimizi, admin panel girişi için kullanacağımız bilgileri girerek panele erişim sağlıyoruz.

Resim – 11

Resim – 12

WordPress ile ilgili tema, eklenti ve özellikleri ekleyerek sayfanızı kişiselleştirebilir ve bloğunuzu yayınlayabilirsiniz. Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: WordPress, , ,

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1991 İstanbul doğumlu olan Barış Candan, İstanbul üniversitesinde eğitimini tamamladı. Şuan meslek hayatına özel bir firmada takım lideri olarak devam etmektedir. Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Vmware, Veeam, Symantec ürünleri, Windows Server ve Bulut çözümlerinde hemen her konuda kurulum ve konfigürasyon haricinde teknik destek sağlamaktadır.

Yorum Yap