İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Network
 3. CDP (Cisco Discovery Protocol) Nedir? Nasıl Çalışır?

CDP (Cisco Discovery Protocol) Nedir? Nasıl Çalışır?


() katman 2’de çalışan ve cihazların kendi hakkında bilgi vermek için kullandığı bir protokoldür. Karmaşık network’lerdeki cihazların komşuluk ilişkilerini belirlemek için kullanılır. Bu protocol sayesinde komşu cihazlar hakkında ayrıntılı bilgi edinilir.


Resim-1

Cisco ’lar default’ta portlarından CDP paketlerini yollarlar. CDP paketleri;

 • Direkt bağlı olan cisco cihaz ismini
 • Platformlarını
 • Uyumlu oldukları modları
 • IOS verisyon bilgisini içerir.

CDP çalıştıracak ortamdaki fiziksel medya SNAP encapsulation’ı edsteklemesi gerekir.

# komutunu kullanmak istediğimizde, komut bir kaç parametreyide beraberinde getirir.


Resim-2

Bunlar;

Neighbors: Komşuları gösterir.

: Komutu girdiğimiz cihazın interface’lerin CDP interface’leri ile ilgili bilgiyi içerir.

Enrty: Belirli bir komşunun edtay bilgisini verir.

Traffic: CDP ile alakalı istatistiksel bilgiyi verir.( Yollanan ve alınan CDP paketleri ile ilgili bilgi)

CDP çalıştıran router’larda CDP genelde kapatılır. Çünkü CDP paketleri network üzerinde gereksiz trafik oluşturmaktadır. Gerektiği zaman açılarak network topolojisi hakkında bilgi edinilir ve sonra kapatılır. CDP’yi cisco cihaz üzerinde kapatmak için global configuration mode üzerinde “no cdp run” komutu kullanılır.

CDP çalıştıran cihaz üzerindeki belirli bir interface üzerinde CDP protokolünü kapatmak için interface specific configuration modda iken ” no CDP enable” komutu kullanılır. Belirli bir interface üzerinde CDP’yi kapatmak istememizin nedeni o interface’İn network dışına yollanıyor olması yada o interface’in sonrasında herhangibir CDP çalıştıran cihazın bulunmuyor olmasından kaynaklanabilir.

Aşağıdaki örnekte Router A üzerinde “Show cdp neighbors” komutunu çalıştırıldığında aşağıdaki çıktı elde edilir. Bu çıktıda çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgileri kısaca özetleyelim.

 • Device ID: CDP ile öğrenilmiş cihazların isimlerini gösterir.
 • Local interface: Local cihaz’ın komşularına bağlandığı interface’lerini gösterir.
 • Hold time: Bir cihazın komşusunu yok sayması için geçecek olan maksimum süreyi ifade eder. Cisco cihazlarda default hold time süresi 180 saniyedir. Cisco cihazlar komşularını doğrulamak için her 60 saniyede bir komşusuna CDP paketi yollarlar. Eğer bir cihaz komşusundan hold time süresi (180 saniye) boyunca (yani üç CDP paketi yollama süresi) CDP paketi almazsa komşusunu yok sayar.
 • Capability: Cihazın uyumluluk modunu gösterir. Yani cihaz router ise Capability başlığı altında R işareti, switch ise S işareti çıkar. Buna ek olarak cihazın sahip olduğu ek özelliklere göre diğer parametrelerde çıkabilir.
 • Platform: Cihazın platform bilgilerini (Modelini) gösterir.
 • Port ID: Komşuların local cihaza bağlandıkları interface’lerini gösterir.


Resim-3

Show CDP entry komutu komşu router’lar hakkında ayrıntılı bilgi verir.


Resim-4

komutu gönderilen ve alınan toplam CDP paketlerinin istatistiğini tutarken, show cdp interface <interface numarası> komutu ise interface’in CDP paketlerini yollama zamanını ,hold time süresini ve encapsulation metodunu gösterir.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Yorum Yap