1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. C#’ta EventLog Sınıfı Nasıl Kullanılır?

C#’ta EventLog Sınıfı Nasıl Kullanılır?


Bu makalemizde C#’ta EventLog Sınıfının kullanımını inceleyeceğiz. Programımızın işleyişini veya hatalarını bilgi olarak loglamak isteriz. Hataların sebeplerini loglandığı veriler sayesinde daha rahat anlayarak, rahatlıkla takip edebiliriz. İstediğimiz şekilde loglama gerçekleştirebiliriz. Birçok yolu bulunmaktadır.

Denetim Masası – Yönetimsel Araçlar – Olay Görüntüleyicisi ile Windows işletim sisteminin uygulama bazlı loglarına erişebiliriz. Biz de uygulamamızda oluşacak hataları veya bilgi loglarını burada saklayacağız. Bu sınıfı kullanabilmek için aşağıdaki kütüphaneyi projenize eklemeniz gerekiyor.


Resim-1

İlk olarak logun kaynağı oluşturulmalıdır.(Olay Görüntüleyicinsindeki kategori içindeki Uygulama ve Hizmet Günlükleri sekmesinde görünecek isim)


Resim-2

EventLog.SourceExists(“HataLog”) : “HataLog” isminde kaynak varsa True, yoksa False gönderir.
EventLog.CreateEventSource(“HataLog”,” HataLog”) : “HataLog” isminde ki kaynağı, “HataLog” kategorisinde oluştur.

“HataLog” diye bir kayıt olmadığından !EventLog.SourceExists(“HataLog”) false dönecektir ve “HataLog” adında bir kaynak oluşturulacaktır.

NOT: Kaynak oluşturmak için kodlarımızı çalıştırdığımızda hata ile karşılaşabiliriz. Genellikle bu hata ” The source was not found, but some or all event logs could not be searched. Inaccessible logs: Security ” şeklinde hata verecektir. Bu hatanın sebebi Visual Studio’ yu Yönetici Olarak çalıştırmadığımızdan kaynaklanmaktadır. Visual Studio kapatıp Yönetici Olarak Çalıştırırsak, Kodlarımız sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

Şimdi ise oluşturduğumuz kaynağa loglama işlemini gerçekleştirelim.


Resim-3


Resim-4

Tüm kodların toplu halde görünümü aşağıdaki gibi olacaktır. Yukarda ki kodları her çalıştırdığınız da aşağıdaki gibi hata mesajı yazılacaktır.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sakarya doğumlu Yusuf Akdemir, Sakarya Üniversitesi Hendek MYO Bilgisayar Programcılığı mezunudur. DELL ProSupport Warranty Technical Support ekibinde çalışmıştır. Şu anda .Net Developer olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanları: C#, Microsoft SQL Server, ADO.NET, LİNQ, Entitiy Freamwork, OOP, ASP.NET, MVC, WPF, Microsoft Visual Studio’dur.

Yorum Yap