İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. C# ile Regular Expressions (Düzenli İfadeler) İşlemleri – Bölüm 1

C# ile Regular Expressions (Düzenli İfadeler) İşlemleri – Bölüm 1


Kodlama yaparken bazı durumlarda işlem yapılacak olan verinin belirli bir desene uygun olup olmadığının kontrolünün yapılması hepimizin başına gelmiş bir senaryodur.

Bunu şu şekilde daha detaylı inceleyebiliriz.

Yazdığımız programın içerisinde bir form bulunmakta ve bu form içeriğine girilecek verilerden birisi E-mail bilgisi. Girilen bu mail adresi ile işlem yapılacağından ise bu alan zorunlu olarak tanımlanmakta.

Şimdi senaryomuz böyle olduğunda ASP.NET tarafında Validation kontrolleri sayesinde bu işlemi kolaylıkla çözebiliriz. Peki ya geliştirdiğimiz program Windows ortamı için yazıldıysa?

İşte bu durumda imdadımıza Regular Expressions desenleri yetişmektedir.

# içerisinde Regular Expression kullanabilmek için öncelikle

isim uzayını projemize eklememiz gerekmektedir.

İsim uzayımızı ekledikten sonra artık mail kontrolü işlemini Regular Expression ile yapabiliriz.

Bu makalemizde basit olarak C# içeriğinde Regular Expressions desenlerinin kullanımını inceledik. Bir sonraki makalemizde Custom Regular Expression desenlerini oluşturabilmek amacıyla Regular Expression içeriğinde kullanılan özel karakterleri inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 İstanbul doğumlu Erkan KİLMEN. Programlamayla ilk olarak 2002 Yılında Visual Basic ile başlamıştır. Daha sonrasında bu dilin kendisine yetersiz olduğunu düşünerek Visual C++ ile programlama bilgisini daha ileriye taşımıştır. 2004 yılında .NET teknolojisiyle tanışmış ve bu dile merak sarmıştır. Halen Microsoft'un yeni vizyonu olan .NET teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorum Yap