1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Buluttaki Bilgisayar Laboratuvarlarınız – Azure Lab Services

Buluttaki Bilgisayar Laboratuvarlarınız – Azure Lab Services

031319_2135_BuluttakiBi1.png

Başlıktan da anlaşılacağı üzere Azure tarafında yine ilgi çekici bir hizmetin detayından bahsedeceğim sizlere. Sık sık şirket içi eğitimer düzenleyen bir firma iseniz ya da büyük bir hackatton organizasyonu yapmak isteyen bir kurumsunuz veya bir yazılım firmasısınız sık sık uygulamalarınızı geliştirmek istediğiniz bir ortama ihtiyaç duyuyorsanız Servisleri tam sizlik. Hizmetleri sadece yukarıda saydığım örnekler için değil bunlardan daha fazlasını yapmak isteyenler için önceden yapılandırılmış sanal makinelere (VM) istek üzerine kolayca erişim yapılmasını sağlar. Mevcut görevimden dolayı birçok müşterimize gidiyoruz ve onlara Azure servislerini anlatıyoruz çoğu zaman bizlerden demolar istiyorlar, eğer sizlerde etkileşimli satış demoları yapmak isterseniz de özel sanal laboratuvar laboratuvarı oluşturabilirsiniz.

Azure Lab şu mantıkla çalışır, öncelikle Azure Lab servisi içerisinde bir veya birden fazla laboratuvar hesabı oluşturabilirsiniz ve kullanıcılarınız bu laboratuvarlardaki tüm sanal makinelerine erişmek için tek bir yere gider ve sizin verdiğiniz saat izni kadar kullanım yapabilir. Azure Lab servisleri yönetilen bir hizmettir; bu, bir laboratuvarın temel altyapısının sağlanması ve yönetiminin Azure tarafından otomatik olarak gerçekleştirildiği anlamına gelir. Sizlerde sadece kullanıcılarınız için doğru laboratuar deneyimini hazırlamaya odaklanabilir ve laboratuvarınızın sanal makinelerini kullanıcılarınıza yayınlayabilirsiniz hatta tek bir tıklamayla laboratuarınızı yüzlerce sanal makine ile ölçeklendirebilirsiniz.

Azure Lab hizmetlerini yukarıda bahsettiğim gibi yapılandırmak kadar Laboratuarınıza davet ettiğiniz kişilerinde kullanması çok basittir. Daveti alan kullanıcılar, laboratuvarınızda verdiğiniz kaynaklara anında erişebilirler. Eğer birden fazla laboratuvara erişebiliyorlarsa erişebildikleri sanal makinelerin tam listesini görmek için oturum açmaları yeterlidir. Sanal makinelere bağlanmak ve çalışmaya başlamak için tek bir düğmeye basmaları yeterlidir ve kullanıcıların bu hizmeti kullanabilmeleri için Azure aboneliklerine ihtiyaçları yoktur.

Laboratuvar kullanıcılarının sanal makineleri tam olarak kaç saat kullanabileceğini kontrol ederek maliyetlerinizi kontrol altında tutarsınız. Ayrıca kullanıcıların sanal makineleri yalnızca belirtilen zaman dilimlerinde kullanmasına izin verebilirsiniz. Laboratuvarda otomatik kapanma ve tekrar başlama zamanlarını ayarlayabilirsiniz. Son olarak bireysel kullanıcıların kullanımlarını takip edebilir ve sınırlayabilirsiniz.

Ben Azure Portal’a kendi hesabımla login oluyorum ve All Services’ler sadece Lab yazarak Lab Services buluyorum ve favorilerime ekliyorum. Artık için bir hesap oluşturabilirim.

Resim-1

Benden istenilen gerekli alanları dolduruyorum ve create ile Lab account’unu oluşturuyorum.

Resim-2

Ve karşımızda oluşturmuş olduğum alanı, burada biraz zaman geçirerek çok hızlı bir şekilde yukarıda bahsettiğim tüm senaryolar için özel laboratuvarları ayarlayabilrsiniz.

Resim-3

Bu arada benim gibi eğitmenler için gerçekten harika bir çözüm olmuş diyebilirim ben çok sevdim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: azure lab services, , azure lab Hizmetleri, , azure lab,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap