1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Backup ile Azure VM’leri Anında Geri Yükleme

Azure Backup ile Azure VM’leri Anında Geri Yükleme

031319_1907_AzureBackup1.png
SAFİR

Azure IaaS servislerinin belki de en popüler olanlardan birisi olan (Yedekleme) servisi hakkında blogumda ve mshowto.org’da sık sık bilgi paylaşmaya özen gösteriyorum. Bugün ki yazımda ise yine ile ilgili ve çok yakın bir zamanda duyurulan bir özellik olan (Anında Geri Yükleme) bahsedeceğim. Kısaca bu özellikten nedir? ne yapar? derseniz; (Anında Geri Yükleme), Azure Backup kullanıcılarının VM’lerinin snapshot’larından (anlık görüntülerden) hızlı bir şekilde geri getirmesini sağlar.

Ayrıca Instant Restore özelliği Azure VM’in gereksinimlerine ve kritikliğine bağlı olarak yedekleme politikası düzeyinde snapshot’ların tutulma aralığını yapılandırmada büyük bir esneklik verir ve kullanıcılara kaynakları üzerinde daha ayrıntılı kontrol sağlar. Sizlere kendi Azure hesabımdan bir ekran görüntüsü göstermek istedim. Instant Restore özelliğini ayarlamakta gerçekten çok kolay, tek yapmanız gereken Backup Policy içerisinde bu özelliği ayarlamak ve sıklığını belirlemek. Bu arada anlık görüntü tutma sıklığı varsayılanda iki günlüktür istenirse bir ile beş gün arasında herhangi bir değerle değiştirebilir.

Resim-1

Instant Restore özelliği ile gelen birkaç faydayı da aşağıda maddeler halinde belirtmek istiyorum;

  • Anında kurtarma noktası
  • In-Place geri yükleme özelliği
  • Snapshot’lar için yedek politika düzeyinde tutma aralığını seçme esnekliği

Kısa bir yazı oldu ama snapshot özelliğini on-premise yedekleme yapısında kullanamaya alışkın birçok sistem yöneticisinin beklediği ve önemsediği bir özelliğin gelmesi çok faydalı oldu.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: azure backup, , nedir, , , Instant Restore,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap