1. Ana Sayfa
  2. C#
  3. Builder Tasarım Deseni Nedir ?

Builder Tasarım Deseni Nedir ?

featured

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede kullanılan tasarım desenlerinden Builder desenini inceleyeceğiz.Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Builder Deseni Nedir ?

Builder deseni, bir nesneyi nesne tipi belirterek oluşturma işlemini yapan tasarım desenidir.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-5

Tanımlamış olduğumuz View Model nesne oluşturulduğunda gösterilecek olan sınıfımıza ait bilgiler içermektedir. Builder sınıfı ise nesnemizin oluşturulma aşamalarında yapılacak işlemleri barındıran sınıfımız olsun.

Resim-6

Türetilecek nesnelerimizi içeren bilgilerin oluşturulması için iki adet sınıf oluşturalım. Bu sınıflarımızı da Abstract sınıfımızdan kalıtım yolu ile Implement işlemini gerçekleştirerek metotlarından faydalanalım.

Resşm-7

Son olarak da ilgili sınıf tipini alarak Builder işlemini yani sınıflarımızı tipe göre oluşturacak sınıfımızı yazalım. Artık bu sınıfımıza sadece istediğimiz sınıf tipini vererek diğer sınıflarımızın kurulumlarını gerçekleştirebileceğiz.

Resim-8

Director sınıfımızı çağırdığımızda ve tipe göre sınıfımızı yazdığımıza artık istediğimiz tipte sınıf oluşturmuş oluyoruz ve bu sınıfın verilerini de görebiliyoruz.

Böylece Builder tasarım desenini öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: .design pattern,builder design ,builder nedir,builder tasarim deseni,c#,.net,builder pattern

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap