İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Cloud Hizmetleri (Bulut Bilişim)
  3. Biliyor muydunuz: Azure AD nedir?
k_zd_m_

Biliyor muydunuz: Azure AD nedir?

azure AD
SAFİR

nedir? En basit ve kısa tanımı ile , Microsoft ‘un bulut tabanlı servisleri için kimlik ve erişim yönetim hizmetidir. Windows Server Active Directory, Windows 2000 Server işletim sisteminden beri kurum, kuruluş, işletmeler ve kendi veri merkezlerimizde kaynaklara erişim, kullanıcı yönetimi ve kimlik yetkilendirmek için kullandığımız AD DS () rol hizmetidir. Windows Server Active Directory, LDAP ve Kerberos protokollerini kullanarak çalışmaktadır.

Azure Active Directory, Microsoft Azure bulutunda hizmet veren Iaas, PaaS ve Saas yapılarındaki tüm servis ve hizmetlerin kullanıcı, kimlik yönetimi ve yetkilendirmesi için kullanılan uygulamasıdır.

Windows Server Active Directory servisinden farklı olarak çalışma yapısı Office 365, Azure SQL, Intune, Azure’un daha birçok benzer servisi için web tabanlı hizmetlerde aktif görev üstlenmek üzere hazırlanmıştır. SAML, WS*, OAuth 2.0 ve Graph API gibi gelişmiş protokolleri kullanır.

Azure AD için Windows Server Active Directory yapısının web servisi olarak yorumlamak son derece hatalı bir yaklaşım olacaktır. Azure AD bulut alt yapısı sayesinde milyonlarca abone altındaki milyonlarca kullanıcının yönetimini çok hızlı yapabilecek alt yapıya sahiptir.

Azure üzerinde web uygulamalarınızın veya iş gereksinimlerinize göre kaynaklarınızı ve erişimleri denetlemek için Azure AD kullanabilirsiniz. SSO ekleyerek mevcut kimlik yönetim bilgilerini kullanabilirsiniz. Uygulama deneyimlerinizi arttırmak için kullanabileceğiniz APIler de sağlar.

Azure AD ile Windows Server Active Directory arasındaki farklardan ve Azure AD nin temel avantajlarından bahsetmişken Azure Active Directory Domain Service’ne değinmeden geçemeyeceğim. Azure ilk başladığı dönemlerde Active Directory Domain Service için IaaS olarak oluşturulan Windows Server işletim sistemi üzerine AD DS rolü yüklenerek sağlanıyordu. Azure AD Domain Sevice yayınlanması ile vm üzerine kurulum yapılmasına gerek kalmadan direk servis olarak alınabilir duruma gelmiştir. Bu hizmet sayesinde Windows Server Active Directory ile uyumlu olan bu servis NTLM, kerberos, LDAP servislerini sunan bir bulut hizmeti haline gelmiştir.

Azure AD ile On-Primeses yapınızda bulunan Windows Server Active Directory ‘nizi eşzamanlı hale getirebilir ve merkezi bir yönetim kurgusu oluşturabilirsiniz. Azure AD Connect ile çok basit bir şekilde yapabileceğiniz bu işlem ile Azure AD ve lokasyonunuz da bulunan AD DS hizmetinizi eş zamanlı hale getirip kullanabilirsiniz.

Azure AD’nin coğrafi olarak dağıtılmış mimarisi, kapsamlı monitör servisleri, load balancer ve kurtarma özellikleri ile en iyi performansı sunar.

Azure AD, Çoklu oturum açma ile uygulamalarınıza her yerden erişim sağlamanız için tasarlanmıştır.

Azure AD Koşullu erişim yada çok faktörlü kimlik doğrulaması ile güvenliğinizi maksimum seviyeye taşımanızı sağlar.

Azure AD denemek için https://azure.microsoft.com/tr-tr/services/active-directory/ linkini ziyaret edip ücretsiz kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure AD, AZure Active Directory, Active Directory Domain Service

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1987 Ankara doğumluyum. 2008 Maltepe üniversitesi Bilgisayar bölümü mezunuyum. 2005 yılından itibaren bilişim, inşaat ve üretim gibi çeşitli sektörlerde microsoft ürünlerinin kullanımı alt yapınsın kurulması, kullanılması ve sürdürülmesi şeklinde görevler üstlendim. 2005 yılında superonline bayisi home computer ile okurken başladığım kariyerime Vargonen teknolojide 2 yıl Microsoft sertifikalı sistem yöneticisi olarak çalıştıktan sonra 2018 kasım ayı itibari ile Ürün geliştirme yöneticisi olarak görev almaktayım. İş süreçlerim kapsamında Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda Microsoft ve Linux işletim sistemleri ve çeşitli sanallaştırma platformları üzerine kurguladığımız çözümler ile proje ve alt yapı hazırlıyor hayata geçiriyoruz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 4 hafta önce

    Ozan bey her zaman ki gibi süper bir yazı teşekkürler