1. Anasayfa
 2. Haberler

Bilge Adam’ın CCIE Başarısı!


0

Bilge Adam Network Birim Müdür Yardımcısı Kemal Haydar Yıldırım, BT sertifikaları arasında alınması en zor olanlardan biri olarak kabul edilen CCIE unvanına hak kazandı. Bilge Adam, BT sektöründeki tecrübe ve saygınlıklarını tescil eden CCIE unvanını elde etti.

Halen tüm dünyada etkin olarak 14.177 kişinin sahip olduğu CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert) unvanını, Türkiye’de Bilge Adam Network Birim Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kemal Haydar Yıldırım’a verildi.

Network Profesyonellerinin en saygın unvanı

Dünya’da son derece az sayıda olan CCIE’ler network konusunda dünyaca tanınmış otoritelerdir. CCIE 10 yılı aşkın bir süredir network profesyonellerini, bu alanda ulaşabilecek en yüksek uzmanlık seviyesi ile tanımlanmaktadır. Cisco sertifikalı uzmanların sadece %3’ten az bir bölümü CCIE unvanına sahip olabilmektedir. CCIE laboratuvar sınavında başarılı olabilmek için en önemli etken ise deneyim.

Nasıl CCIE olunuyor?

Tüm dünyada toplam 16.450 kişi CCIE unvanını kazandı, ancak bunların yaklaşık 14.177’si etkin olarak görevine devam etmekte. Tüm dünya üzerinde son katılımla birlikte bu unvana sahip olan toplam 40 Türk bulunmaktadır. CCIE unvanına sahip Türk’lerin 20’si halenTürkiye’de çeşitli firmalarda çalışmaya devam etmektedir.

Ön sertifikasyona gerek duyulmayan CCIE unvanı için, bilgisayar ortamındaki “CCIE written” olarak adlandırılan yazılı sınavdan geçilmesi gerekiyor. Sınav ile 2-3 yıl süre için CCIE LAB’a giriş hakkı kazanılıyor. Bu sürenin sonunda halen CCIE unvanına hak kazanılmamışsa yazılı sınavın tekrar alınması gerekiyor.

Yazılı sınavın akabinde başlayan çalışmalar ise kişiye ve çalışılan işe göre değişiklik gösterebiliyor. Bilge Adam Network Birim Müdür Yardımcısı Kemal Haydar Yıldırım CCIE unvanını, yaklaşık 14 ay süreyle, günde 8-15 saat çalışarak elde etti. Hazırlık süresince evinde kendi labaratuvarını kuran Yıldırım, gerekli cihazlar ve kitaplar ile de çalışmasına destek verdi.

CCIE sertifikası, sınavının çok iyi bir şekilde korunması nedeniyle diğer bütün IT sertifikaları içinde alınması en zor olan sertifika olarak kabul ediliyor.

CCIE sertifikası sahibi olabilmek için teorik bilginin yanında tecrübe de test ediliyor. 8 saat süren zorlu sınav sonunda başarılı olmak için tam ve doğru çözüm sunmak gerekiyor. Verilen tüm ‘task’ların ayrı ayrı % 99 oranında tamamlanması durumunda bile puan alınması mümkün olmuyor.

Bilge Adam Kurumsal

1997 yılından bu yana Bilgi Teknolojileri Eğitimleri alanında hizmet veren Bilge Adam, 2004 yılında kurduğu Bilge Adam Kurumsal ile kurum ve kuruluşların eğitim, çözüm ve danışmanlık ihtiyaçlarını da karşılamaktadır. Kurumların rekabet gücünü artırmak hedefiyle hizmet veren Bilge Adam Kurumsal, 60’a yakın sertifikalı ve saha tecrübeli uzman danışmanı ile kuruluşların BT altyapıları, hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda sunduğu sınıf içi eğitimlerin yanı sıra sistem, network, yazılım geliştirme, e-Learning ve b-Learning projeleri geliştirmekte ve uygulamaktadır. Microsoft, HP, Cisco, EC-Council, Intel, Apple, Adobe, Autodesk ve Logo’nun yetkili eğitim merkezi unvanına sahip Bilge Adam Kurumsal, son beş yıldan bu yana Microsoft’un En İyi Yetkili Eğitim Çözümleri Ortağı ödüllerinin ve 2005 yılı Microsoft Office Özel Ödülü’nün sahibidir. Bilge Adam, BT eğitimlerini 200’ün üzerinde sertifikalı uzman eğitimci kadrosu ile 7 şube, 97 laboratuvar ve 1,850 PC’yi içeren güçlü donanım altyapısıyla modern eğitim ortamlarında vermektedir. Bilge Adam Kurumsal hakkında detaylı bilgiye www.bilgeadam.com/kurumsal adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir