1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Azure Virtual Machine Yönetim Aracı – İndirmek İçin Tıklayın

Azure Virtual Machine Yönetim Aracı – İndirmek İçin Tıklayın

Azure Portal üzerinden sanal makinelerimize bağlanıp her birini yönetmek için Remote Desktop Connection dosyalarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Azure üzerinde oldukça fazla sanal makine barındırıyorsanız bu süreçleri yönetmek zorlayıcı olabilir. Bu sürece hızlı bir şekilde çözüm üretmek için bu yazıda kendi yazdığım bir araca bakacağız.

Bu yönetim sürecini hızlandırmak adına, Danışmanlık ve Eğitim dışında kalan zamanlarda, Azure üzerinde tutulan sanal makinelerin yönetim süreçlerini Powershell Graphical Interface üzerine aktardım. Azure Virtual Machine Management Tool – BETA olarak Technet Script Center üzerinden indirilebilir durumdadır. Bu yazımızda BETA sürüm olarak yayınlamış olduğum Management Tool’un kullanımı hakkında bilgiler aktaracağım.

Azure Virtual Machine Management Tool kendi içerisinde birçok kontroller yapmakta ve bizlere Powershell GUI üzerinden uyarılar vermektedir. Bu detayların hepsini “Status” kısmından görebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte Azure Powershell modülü ve bununla beraber Azure Subscription bölümü bulunmaktadır. Blog üzerinde Azure Powershell Modül kurulumunu daha önceden bahsetmiştim.


Resim-1

Azure Powershell Modülünü kurduktan sonra, Powershell GUI üzerinde “Add Account” tıklayarak Azure hesabınızı ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra ilgili alanlar aktif hale gelecektir.


Resim-2

Azure hesabımızı tanıttıktan sonra, Subscription Name kısmına ilgili hesap bilgilerimiz geldi.

Azure Virtual Management Tool ile artık grafik arayüzü sayesinde sanal makinelerinize kolayca erişebilir veya Remote Desktop Connection dosyalarını tek tıklama ile kaydedebilirsiniz.


Resim-3

Query Butonu ile tanımlı olan Azure hesabınız üzerindeki tüm sanal makineleriniz grid view içerisine listelenir ve size sadece bağlanmak istediğiniz sanal makine üzerinde çift tıklamanız yeterli olacaktır. Bağlanmak istediğiniz sanal makine bilgileri arka tarafta Remote Desktop Connection aracını kullanarak bağlantı ekranı karşımıza gelecektir.


Resim-4

Save All RDP butonu ile Azure hesabınız üzerindeki tüm sanal makinelerinizin Remote Desktop Connection dosyalarını bilgisayarınıza kolayca indirebilir ve ilgili dosya içerisine yetkili kullanıcı hesabı ekleyebilirsiniz. Remote Desktop Connection dosyalarınızı “C:\AzureRDP” klasörü içerisine indirecektir.


Resim-5

Dilerseniz kaydetme işlemi başlamadan önce, kullanıcı bilgilerinizi gönderebilir ve daha hızlı bir şekilde erişimi başlatabilirsiniz.


Resim-6


Resim-7

İndirmek için tıklayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Profesyonel olarak 5 senedir bilişim sektöründe çalışmaktadır. Üniversite eğitimiyle birlikte sektörde sistem uzmanı pozisyonunda görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Danışman olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgilenmektedir.

Yorum Yap