1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Azure Virtual Machine Yönetim Aracı – İndirmek İçin Tıklayın

Azure Virtual Machine Yönetim Aracı – İndirmek İçin Tıklayın


Ruijie Teknoloji Günü

Azure Portal üzerinden sanal makinelerimize bağlanıp her birini yönetmek için Remote Desktop Connection dosyalarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Azure üzerinde oldukça fazla sanal makine barındırıyorsanız bu süreçleri yönetmek zorlayıcı olabilir. Bu sürece hızlı bir şekilde çözüm üretmek için bu yazıda kendi yazdığım bir araca bakacağız.

Bu yönetim sürecini hızlandırmak adına, Danışmanlık ve Eğitim dışında kalan zamanlarda, Azure üzerinde tutulan sanal makinelerin yönetim süreçlerini Powershell Graphical Interface üzerine aktardım. Azure Virtual Machine Management Tool – BETA olarak Technet Script Center üzerinden indirilebilir durumdadır. Bu yazımızda BETA sürüm olarak yayınlamış olduğum Management Tool’un kullanımı hakkında bilgiler aktaracağım.

Azure Virtual Machine Management Tool kendi içerisinde birçok kontroller yapmakta ve bizlere Powershell GUI üzerinden uyarılar vermektedir. Bu detayların hepsini “Status” kısmından görebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte Azure Powershell modülü ve bununla beraber Azure Subscription bölümü bulunmaktadır. Blog üzerinde Azure Powershell Modül kurulumunu daha önceden bahsetmiştim.


Resim-1

Azure Powershell Modülünü kurduktan sonra, Powershell GUI üzerinde “Add Account” tıklayarak Azure hesabınızı ekleyebilirsiniz. Ekledikten sonra ilgili alanlar aktif hale gelecektir.


Resim-2

Azure hesabımızı tanıttıktan sonra, Subscription Name kısmına ilgili hesap bilgilerimiz geldi.

Azure Virtual Management Tool ile artık grafik arayüzü sayesinde sanal makinelerinize kolayca erişebilir veya Remote Desktop Connection dosyalarını tek tıklama ile kaydedebilirsiniz.


Resim-3

Query Butonu ile tanımlı olan Azure hesabınız üzerindeki tüm sanal makineleriniz grid view içerisine listelenir ve size sadece bağlanmak istediğiniz sanal makine üzerinde çift tıklamanız yeterli olacaktır. Bağlanmak istediğiniz sanal makine bilgileri arka tarafta Remote Desktop Connection aracını kullanarak bağlantı ekranı karşımıza gelecektir.


Resim-4

Save All RDP butonu ile Azure hesabınız üzerindeki tüm sanal makinelerinizin Remote Desktop Connection dosyalarını bilgisayarınıza kolayca indirebilir ve ilgili dosya içerisine yetkili kullanıcı hesabı ekleyebilirsiniz. Remote Desktop Connection dosyalarınızı “C:\AzureRDP” klasörü içerisine indirecektir.


Resim-5

Dilerseniz kaydetme işlemi başlamadan önce, kullanıcı bilgilerinizi gönderebilir ve daha hızlı bir şekilde erişimi başlatabilirsiniz.


Resim-6


Resim-7

İndirmek için tıklayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Istanbul doğumlu ve uzun yıllardır bilişim sektöründe danışmanlıktan eğitmenliğe farkli pozisyonlarda görev almıştır. Üniversite eğitimiyle birlikte bilişim sektöründe Kibar Holding, Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi ve PeakUp Bilgi Teknolojileri gibi farkli kurumlarda Kıdemli Danışman ve Eğitmen olarak sektöre yön veren projelerde yer almistir. Microsoft Azure alanında yapmış olduğu paylaşımlar ve katkılarından dolayı Microsoft Valuable Professional (Azure) unvanına hak kazanmıştır. Cloud teknolojilerinin otomasyon alaninda gelişmesiyle birlikte zamaninin bir çoğunu PowerShell, Event-Driven Orchestration, Infrastructure as a Code ve Configuration as a Code ile geçirmektedir. Kariyerine Ingiltere’de DevOps Engineer ve Automation Enthusiast rolü ile Cloud Rundle’da devam etmektedir.

Yorum Yap