İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Üzerindeki Sanal Makina Raporları

Azure Üzerindeki Sanal Makina Raporları

Azure üzerinde duran sanal sunucularınızdan bir takım raporları hızlıca nasıl alabilirsiniz? Tek tek her bir tanesine oturum açarak bazı bilgilere ulaşabilirsiniz ya da Azure Admin panelden bir takım bilgilere ulaşabilirsiniz fakat daha kolay ve otomatize bir raporlama tekniği bulunmuyor mu? Sorusunun cevabı işte bu yazıda.

Azure hayatımıza hızlıca girmeye devam ederken, en çok ihtiyaçlarımızdan bir tanesi de Microsoft Azure üzerinde tutuğumuz sanal makinalar hakkında raporlar almak olacaktır. Azure üzerinde tuttuğumuz sanal makinaların durumu ve bağlantı gibi bilgileri raporlayan Powershell Function geliştirdim.

Bu fonksiyon bizlere dilersek HTML bazlı rapor yada isteğinize göre CSV olarak raporlar sunmaktadır. Bu fonksiyonu kullanabilmeniz için Windows Powershell Azure modülüne ve Azure
hesabınızı
Powershell içerisine eklemeniz gerekmektedir. Bu yazıya dilerseniz Microsoft Azure Powershell nasıl kurulur?


Resim-1

Geliştirmiş olduğum fonksiyonun adı : Export-AzureVMList

HTML Report

Export-AzureVMList


Resim-2

Fonksiyonu yukarıdaki gibi çalıştırdığınız zaman HTML Rapor karşınıza direk açılacaktır. Powershell fonksiyonu içerisinde HTML rapor aktarırken rapor içerisinde bizlere sunulan RDP Link sütünü bulunmaktadır. Bu kısımda Remote Desktop Connection link detayları mevcut, direk sanal sunucunuza bağlanabilirsiniz.

Kısa bir not verelim, Browser üzerinden hyperlink olarak RDP dosyasını çalıştırmak için fonksiyon içerisinde gereken ActivexObject ve Registry ayarları fonksiyon çalıştırıldığı zaman eklenecektir. Bu sayede HTML rapor üzerinden RDP link tıkladığınız zaman sanal makinanıza bağlanabileceksiniz.


Resim-3

CSV Report

Export-AzureVMList -CSVReport


Resim-4

Powershell fonksiyonunu CSVReport parametresi ile çalıştırdığınız anda karşınıza CSV olarak rapor gelecektir.


Resim-5

Yukarıda kullandığımız Powershell fonksiyonunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Profesyonel olarak 5 senedir bilişim sektöründe çalışmaktadır. Üniversite eğitimiyle birlikte sektörde sistem uzmanı pozisyonunda görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Danışman olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgilenmektedir.

Yorum Yap