1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Stack HCI (Hyper Converged Infrastructure) Nedir ?

Azure Stack HCI (Hyper Converged Infrastructure) Nedir ?

110319_0759_AzureStackH1.png
SAFİR

Kuruluşlarınızı dijital dönüşüm evresinde, modern mimariler üzerine inşa etmek ve eski uygulamaları yenilemek için genel bulut yapılarını tercih ederek ilerlemeniz durumunda sistemlerinizin daha stabil bir şekilde çalışacağını görebilirsiniz.Burada tabi ki en önemli etken planlama, doğru yapılandırma ve yetkin kişi ve kurumlar ile bu süreçlerinizi devam ettirmeniz olacaktır.Bunun dışında teknoloji ve düzenleyici engelleri içeren nedenlerden dolayı, bir çok iş yükünü genel bulut yapılarında değil kurum içi sistemlerde barındırılmalıdır.

İşte tam burada devreye giren Microsoft karma bulut stratejileri doğrultusunda bize sunmuş olduğu “ Nedir ?” sorusunu sizlere aktarmak istiyorum.

çözümü kurum içi sistemler ile Microsoft Azure arasında Windows Admin Center() sayesinde bir köprü oluşturarak isteğe bağlı şekilde sanallaştırılmış iş yüklerinizi genel bulut ortamına yedeklemenizi, site recovery olarak yapılandırmanızı, monitor etmenizi, dosya senktronizasyonları gibi bir çok azure servisini isteğe bağlı olarak kullanmanıza olanak tanır.

Resim – 1

Azure Stack HCI Bileşenleri ;

Windows Admin Center (WAC) aşağıdaki azure servislerini tümleşik olarak kullanabilir.

Azure Stack HCI örnek kullanım durumları

  • Uzak veya şube ofis sistemleri
  • Veri merkezi konsolidasyonu
  • Sanal masaüstü altyapısı
  • İş için kritik altyapı
  • Düşük maliyetli depolama
  • Yüksek erişilebilirlik(HA) ve olağanüstü durum kurtarma(DRaaS)
  • SQL Server gibi kurumsal uygulamalar

Devam yazılarımda sizlere Windows Admin Center ile Azure ortamına bağlanma, file replicaları, azure monitor, , azure site recovery gibi işlemleri WAC aracılıı ile nasıl yapabiliriz seri şeklinde yazarak paylaşacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure, Azure Stack, Azure Stack HCI, Windows Admin Center, Azure Backup, Azure Site Recovery, Azure Monitor, Azure Update Manager, WAC, SDN, Hyper-V, , HCI, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Safranbolu doğumludur. İş hayatına profesyonel olarak 2010 yılında Şekerbank bünyesinde sistem uzman yardımcı olarak başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok projede görev almıştır. Şuan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de özel bir firmada sistem yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap