1. Ana Sayfa
  2. DevOps

Azure Resource Graph Kullanımı – Part 3

Azure Resource Graph Kullanımı – Part 3
+ - 0

Yazımızın ikinci bölümünde Azure Resource Graph sorgularını anlamaya yönelik örnekler üzerinde durarak, kavramaya çalıştık. Serimizin bu bölümünde Subscription seviyesinde Secure Score detaylarına değineceğiz. Bu tarz istekleri sorgulamanın bir cok farklı yöntemi var fakat size garanti ederim ki en kolay yöntemin Resource Graph ile yapılan sorgulamalar olduğunu göreceksiniz.

Susbscription seviyesinde Secure Secore bilgileri

Secure Score detaylarını microsoft.security/securescores altında bulabilirsiniz. Daha sonra tablo içerisinde size sunulan tüm özellikleriyle istemiş olduğunuz verileri elde edebilirsiniz.

Resim-1

Susbscription seviyesinde Defender for Cloud servisleri

Azure Defender for Cloud üzerindeki servislerini kullanıyo veya kullanmak istiyor olabilirsiniz. Defender for Cloud, gelişmiş güvenlik özellikleri ve hizmetleri aracılığıyla Azure, diğer bulut hizmetleri ve şirket içindeki kaynakları korumanıza yardımcı olur. Bu servisleri kaynak modeline göre sunmaktadır. Aşağıdaki sorguyu kullanarak cok kolay bir şekilde abonelik seviyesinde hangi servislerin aktif edildiğinin veya şuan bulunan ortamınızın envarter raporunu alabilirsiniz.

Resim-2

Yukarıdaki sonuçta gördüğünüz üzere KQL ile yazdığımız complex sorgulama neticesinde istediğimiz sonucu basit bir sekilde elde edebildik. Bunu daha fazla geliştirmek için Azure Workbook oluşturup, bu sorgularıAzure Workbook‘un arka planında kullanarak organizasyonunuz için Dashboard oluşturabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs:Azure Resource Graph, KQL, Resource Manager, Azure Resource Graph nedir

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Istanbul doğumlu ve uzun yıllardır bilişim sektöründe danışmanlıktan eğitmenliğe farkli pozisyonlarda görev almıştır. Üniversite eğitimiyle birlikte bilişim sektöründe Kibar Holding, Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi ve PeakUp Bilgi Teknolojileri gibi farkli kurumlarda Kıdemli Danışman ve Eğitmen olarak sektöre yön veren projelerde yer almistir. Microsoft Azure alanında yapmış olduğu paylaşımlar ve katkılarından dolayı Microsoft Valuable Professional (Azure) unvanına hak kazanmıştır. Cloud teknolojilerinin otomasyon alaninda gelişmesiyle birlikte zamaninin bir çoğunu PowerShell, Event-Driven Orchestration, Infrastructure as a Code ve Configuration as a Code ile geçirmektedir. Kariyerine Ingiltere’de DevOps Engineer ve Automation Enthusiast rolü ile Cloud Rundle’da devam etmektedir.

Yorum Yap