İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Azure Resource Graph Kullanımı – Part 2

Azure Resource Graph Kullanımı – Part 2
+ - 0

Yazımızın ilk bölümünde Azure Resource Graph servisini kavramaya çalıştık. Şimdi ise örnek sorgulamalar yaparak, bunları detaylandırmaya ve uygulamaya geçelim. Örnek yapabilmek için şu şekilde bir senaryomuz olduğunu varsayalım; organizasyon içerisinde ortalama 500~ kadar Azure Subscription olduğunu ve bu ortamın bir kişi tarafından yönetildiğini düşünün. Bizden istenen ise tüm storage account hesaplarını listelemek.

Yukarıdaki talep edilen bilgiyi almanın birçok yöntemi var daha önce bunlardan bahsetmiştik. Dilerseniz bu bilgiyi Azure Portal üzerinden alabilir veya PowerShell ile tüm abonelikleri tek tek gezip Get-AzStorageAccount cmdlet ile toplama şansına sahip olabiliriz. Fakat Azure Resource Graph Query ile bunu yapmak çok daha kolay ve şimdi bunu deneyimleyeceğiz.

Storage hesaplarını listelemek

Resim-1

Yaptığımız yukarıdaki örnekte **resources** tablosu içerisinde bulunan ve tipi storageAccounts ile aynı olanları getirmesini istedik. Filtreleme için where operatörünü kullandık ve ilgili resource tipine eşit ise bize tüm storage hesaplarını döndürmesini istedik. Unutmayın ki sadece Reader hakkımız olan storage hesaplarını listeleyebiliriz. Örneklerimizi çoğaltalım.

Public IP Addressleri listelemek

Resim-2

Bu sefer farklı bir örnek ile devam edelim. Abonelikler içerisinde bulunan tüm Public IP Adreslerinin listelenmesini talep ediyoruz. Bunu listelemek için yukarıdaki KQL sorgulaması yeterli olacaktır. Yukarıda bulunan sorgulama cümlesini biraz daha genişletmek istiyorum. Bu sefer summarize operatörünü kullanıp bir Resource Map oluşturmaya çalışalım ve sonucu beraber görelim.

Resim-3

Örnekte çıkan sonuçta gözüktüğü gibi çok kolay bir şekilde Public IP Adreslerimizi listeledik. Farklı bir örnek ile hız kesmeden devam edelim.

Virtual Machine boyutuna ve lokasyonuna göre sıralamak

Sorgul cümlesinin göz gezdiridignizde yine aynı summarize ve count fonksiyonunu kullanarak virtual machine özelliginde tutulan vmSize niteliğine göre yaptığımızı fark edeceksiniz. Sonuç aşağıdaki gibi olmalı:

Resim-4

Hybrid Use Benefit lisansı olanları listelemek

Azure Hybrid Benefit, Enterprise ortamınızda var olan Windows Server, SQL Server lisanslarınızı Azure Cloud ortamında kullanmanıza imkan veren bir lisans tipi olarak geçmektedir. Eğer Azure Cloud ortamınızda bulunan Windows Server'lar içerisinden hangilerinde bu lisanslama tipi açık diye merak ediyorsanız aşağıda bulunan sorgulama size yeterli gelecektir.

Resim-5

Örneğimizi bir tık daha geliştirelim. Sahip olduğumuz sorgulamayı kullanalım ve bunu Bar Chart olarak gösterelim.

Resim-6

Bir sonraki yazımızda Azure Defender for Cloud örnekleri ile sorgulamalar yapacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs:Azure Resource Graph, KQL, Resource Manager, Azure Resource Graph nedir

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Istanbul doğumlu ve uzun yıllardır bilişim sektöründe danışmanlıktan eğitmenliğe farkli pozisyonlarda görev almıştır. Üniversite eğitimiyle birlikte bilişim sektöründe Kibar Holding, Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi ve PeakUp Bilgi Teknolojileri gibi farkli kurumlarda Kıdemli Danışman ve Eğitmen olarak sektöre yön veren projelerde yer almistir. Microsoft Azure alanında yapmış olduğu paylaşımlar ve katkılarından dolayı Microsoft Valuable Professional (Azure) unvanına hak kazanmıştır. Cloud teknolojilerinin otomasyon alaninda gelişmesiyle birlikte zamaninin bir çoğunu PowerShell, Event-Driven Orchestration, Infrastructure as a Code ve Configuration as a Code ile geçirmektedir. Kariyerine Ingiltere’de DevOps Engineer ve Automation Enthusiast rolü ile Cloud Rundle’da devam etmektedir.

Yorum Yap