1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Ortamında Visual Studio 2015 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Azure Ortamında Visual Studio 2015 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımda sizlerle birlikte ortamında 2015 kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Öncelikle www.microsoftazure.com adresine giriş yapalım.


Resim-1

Portal seçeneğine tıklayarak hesabımızın bulunduğu portala giriş yapalım.


Resim-2

Azure hesabımızın bulunduğu hesabımızı yazarak Devam butonuna tıklayalım. Bu ekranda sadece mail adresimizi girmemizin sebebi hesabın bulunarak giriş yapacağımız sayfaya yönlendirilmesidir.


Resim-3

Yönlendirme yapıldıktan sonra mail adresimizi ve şifremizi girerek oturum açalım.


Resim-4

Azure portalında Virtual Machines seçeneğini seçelim, sanal makine üzerinde Visual Studio kurulumunu gerçekleştirelim. Create A seçeneğini seçelim ve sanal makinemizi oluşturalım.


Resim-5

Sanal makine oluştururken iki adet seçeneğimiz bulunmaktadır. Quick Create seçeneği ile sanal makinenin özelliklerini belirleyerek kurulum yapabiliriz. Burada From Gallery seçeneği ile sanal makine kurulumu yapalım.


Resim-6

Choose An Image kısmında hazır imajlar bulunmakta buradan Visual Studio seçeneğini, açılan menüden de seçeneğini seçelim. Sağ tarafta bulunan menüde ise kurulacak sistem özellikleri yer almakta ve işletim sistemi olarak R2 kullanılmaktadır. İleri seçeneğini seçerek devam edelim.


Resim-7

Vİrtual Machine Name kısmına oluşturacağımız sanal makinenin adını yazalım, Tier kısmında Basic ve Standard olarak iki adet seçeneğimiz mevcut; Visual Studio 2015 özelliklerini düşünecek olursak Standard kısmında bir sanal makine oluşturmak daha uygun olacaktır. User Name kısmına kullanıcı adımızı yani kuracağımız sistemde oturum açacağımız kullanıcı adını ve parolamızı yazalım. İleri seçeneği ile ilerleyelim.


Resim-8

Cloud Sevice kısmında yeni bir bulut servisi oluşturalım, Cloud Service Dns Name kısmında sanal makinemize bağlantı için kullanacağımız Dns adını verelim,Region kısmında sanal makinemizin yer alacağı sunucunun bulunacağı bölgeyi seçelim diğer kısımlar Default olarak bırakalım ve ileri seçeneği ile ilerleyelim.


Resim-9

Sanal makinemizde yer almasını istediğimiz diğer özellikleri bu kısımdan seçelim ben sadece VM Agent seçtim dilerseniz sanal makinenize Security kısmında yer alan anti virüs yazılımlarını kurabilirsiniz. Check işaretini işaretleyelim ve kurulumu başlatalım.


Resim-10

Sanal makinemiz kurulduktan sonra Connect butonuna tıklayarak sanal makinemize bağlantı kuralım.


Resim-11

Connect butonuna tıkladıktan sonra uzak masaüstü bağlantısı dosyasını indirelim ve çalıştıralım;


Resim-12

Bağlan seçeneğini seçerek bağlantımızı açalım.


Resim-13

Sanal makinemizi oluştururken belirlediğimiz kullanıcı adımızı ve parolamızı yazalım.


Resim-14

Visual Studio 2015 sanal makinemiz üzerinde kurulum işlemini tamamlamış olduk. Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle….

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap