1. Ana Sayfa
  2. OMS
  3. Azure Operational Insights (OpInsights) İçin İlk Adımlar

Azure Operational Insights (OpInsights) İçin İlk Adımlar


Bu yazıda System Center MVP Mustafa Kara OpInsights hakkında bilgi veriyor.

Microsoft Azure Operational Insights’ın yep yeni bir bulut tabanlı izleme aracı olduğunu ve neler yaptığını serinin ilk makalesinde anlatmıştım. Buluttaki ve ya şirket içerisindeki varlıklardan veri almak için OpInsights alanı oluşturmanın nasıl yapıldığını ve OpInsights’ı kullanmaya nasıl başlanacağını makale serisinin ikinci bölümünde inceleyeceğiz.

OpInsights’ı kullanmaya başlamak için ilk yapmanız gereken Resim-1 ‘deki gibi Get started butonuna tıklamanız gerekmekte.


Resim-1

İlk adımda size Azure aboneliğinizin olup olmadığını soruyor eğer var ise “Yes” ile devam ediniz.


Resim-2

Evet butonuna bastığınızda ikinci adım karşınıza çıkıyor, Azure Portal üzerinden OpInsights’ı nasıl ekleyeceğinizi serinin 3. makalesinde anlatacağım. Bu sebepten bu bölümü çok detaylandırmıyorum. Detaylar 3. Makalede.


Resim-3

Azure aboneliğinizin olmadığını varsayıyor ve aşağıdaki resimde olduğu gibi “No” butonuna basıyorum. Bu sefer OpInsights’a MS Account’u ile mi oturum açmak istediğinizi yoksa Organizasyonunuza ait hesapla mı oturum açmak istediğinizi belirleyin. Ben MS hesabımı seçiyorum. Ayrıca bu ekranda Connect your environment seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenekte yapınızda SCOM ürünü olup olmadığını soruyor, bu kısmı da serinin 4. Makalesinde detaylandıracağız ve SCOM ortamımızı OpInsights ile bağlayacağız.


Resim-4


Resim-5

Yukarıdaki bölümde bahsettiğim üzere MS hesabını kullanacağım seçtim ve benden kullanıcı adımı ve şifremi soruyor. Bu bilgileri girerek Sign in butonuna basıyorum.


Resim-6

Makalenin ilk paragrafında bahsettiğim çalışma alanı oluşturma bölümüne geldik, bizden istenen bilgileri giriyorum, aslında bir çok web formunda görmüş olduğunuz bilgilerden oluşuyor. Burada farklı olan alan ise Workspace Name alanı. Bu bilgiye göre OpInsights çalışma ekranımız oluşacak.


Resim-7

Karşınızda Microsoft Azure Operational Insights namı değer OpInsights, daha sonraki bölümlerde bu alanı çok ama çok fazla kullanacağız.


Resim-8

Serinin 3. Makalesinde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap