1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Nasıl Lisanslanır? Azure Lisanslaması Nasıl Yapılır?

Azure Nasıl Lisanslanır? Azure Lisanslaması Nasıl Yapılır?


Windows Azure, iki satın alma seçeneğini bizlere sunar,

1. Kullandıkça öde modeli:

Bu fiyatlandırma seçeneği oldukça esnektir. Ön uç maliyeti ve uzun süreli bir taahhüt gerektirmez. Sadece kullandığınız kaynaklar için ödersiniz.

Kullandıkça Öde seçeneğinde Web, Çalışan ve VM bilgi işlem kaynakları için saat başına kullanım için bir ücret ödenir. Depolama, Veritabanı, Veri Aktarımı, Önbelleğe Alma ve CDN özellikleri GB/ay kullanıma göre ücretlendirilir ve bazı kaynaklar için maliyet işlem başına hesaplanır.

2. 6 Aylık planlar ( %20’ye kadar tasarruf )

Windows Azure için bir Windows Azure bilgi işlem teklifi satın alarak %20 indirimle ayda 129,582 TL karşılığında 750 küçük örnek saati alınabilinir.

SQL Azure için %20 indirimle 180,00 TL değerindeki SQL Azure veritabanını ayda 143,982 TL karşılığında alınabilinir.

Ödeme planları haricinde, MSDN, Partner Network veya BizSpark gibi programlarının bir üyesiyseniz üyelik avantajlarının bir parçası olarak Windows Azure’e ücretsiz erişim hakkı kazanırsınız.

Bu partnerlikler de şu şekildedir;

MSDN ile mevcut bir Visual Studio Professional, Premium veya Ultimate abonesiyseniz her ay Windows Azure’e ücretsiz erişim ve yıllık 6.660,00 TL’a kadar Windows Azure avantajına erişim hakkı kazanırsınız.

Microsoft Partner Network’ün (MPN) bir parçası iseniz üyelik avantajlarının bir parçası olarak ücretsiz olarak yıllık 2.700,00 TL‘a kadar Windows Azure kaynaklarına erişebilirsiniz.

Bir BizSpark üyesiyseniz ücretsiz olarak yıllık 6.660,00 TL Windows Azure avantajı kazanırsınız.

Azure Fiyatlandırma

Kullanılan ürün ve bileşenlerin fiyatlandırmasına dair ayrıntılı fiyat hesaplama aracı,
http://www.windowsazure.com/tr-tr/pricing/calculator/?scenario=full
linkinde bulunmakla beraber;

Web siteleri için, max 150 GB’a kadar kullanılanılacak SQL Veritabanı boyutu, kullanılanacak bant genişliği, sınırsız web siteleri için small, medium ve large seçenekleri ile beraber özel VM’ler ve sayıları ücretlendirilir.

Sanal makineler için, windows ve windows dışı olmak üzere sanal makine sayısı, coğrafi olarak yedekli seçeneği ile 100000 GB’a kadar veri alanından kullanmak istediğiniz kadar veri alanı, kullanılacak bant genişliği ücretlendirilir.

Bulut hizmetleri için, extra small, small, medium, large ve extra large sanal serverler üzerinde bulut hizmetleri örnekleri sayısı, coğrafi olarak yedekli seçeneği ile 100000 GB’a kadar veri alanından kullanmak istediğiniz kadar veri alanı, kullanılacak bant genişliği ve 150 GB’a kadar kullanılacak olan SQL veritabanı ücretlendirilir.

Depolama hizmetleri için, coğrafi olarak yedekli 100000 GB’a kadar kullanılacak alan, yerel olarak yedekli 100000 GB’ye kadar kullanılacak alan ve max 1000 milyon depolama işlemlerine kadar seçebileceğiniz depolama işlem sayısı, max 150 Gb’ye kadar olan SQL veritabanı ve max 10 adet olabilecek SQL veritabanı sayısı, max 2000 raporlama örneği sayısı için kullanılacak raporlama örneği saati değeri, 2000GB’a kadar kullanılmak istenen Türkiye için Kuzey Amerika + Avrupa çıkışı bant genişliği ve ek olarak 2000 GB’a kadar kullanılmak istenen diğer konum çıkışları bant genişliği, kullanılacağı kadarı üzerinden ücretlendirilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra IT sektöründe çalışmaya başladım. Uzun yıllar boyunca Microsoft teknolojilerinde eğitimler verdim ve kurumsal danışmanlıklar yaptım. Son olarak Ergo Group İrlanda, Dublin’de Senior Cloud Consultant olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP , MCSE:Private Cloud ve MCT sertifikalarına sahibim. 2013 senesinden beri Microsoft Azure MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure teknolojisidir.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Güzel bir yazı teşekkür ederim. Microsoft programlarından birine üye olanların avantajları hakkında sormak istediğim bir iki soru var,

    Bizspark üyesi iseniz yıllık 6.660 TL avantaj tam olarak nedir. Yıllık 6.660 TL ye kadar olan kullanımlarımız ücretsiz bu rakamı geçen kullanım ücretini mi ödüyoruz, yoksa 6.660 TL’yi geçen kullanımlarda bahsi geçen rakam kadar indirim alıyoruz?

    Diğer sorum herhangi bir müşterimiz için geliştirdiğimiz ve müşterimizin aktif olarak kullandığı bir uygulamamızı kendi azure üyeliğimiz ile host edebilir miyiz?

    Geliştirme sürecinde kendi üyeliğimiz ile host ettiğimiz uygulamamızı, geliştirme süreci bittikten sonra müşterimiz için azure üyeliği alıp taşımak istesek ne gibi teknik prosedürlere tabi oluruz, kısacası bu taşıma işi kolay bir iş midir yoksa sıkıntılı bir süreç midir ?