İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Container
  3. Azure Container Registry Kullanımı

Azure Container Registry Kullanımı

060518_1158_AzureContai1.png
Ruijie Teknoloji Günü

’ler container imajlarının tutulduğu alanlardır. Bu alanlardan imajlarınızı çekerek, aldığınız imajdan containerlar oluşturabilirsiniz.

Microsoft Azure üzerinde hem containerlarınızı yönetebilir, çalıştırabilir ve imajlarınızı depolayabilirsiniz. Azure Container Registry hizmeti Azure üzerinde container imajlarınızı tutabileceğiniz, ’leri oluşturabileceğiniz ve bunları (ACI) veya Azure Kubernetes Services tarafından otomatik olarak kullanılabilir hale getirebileceğiniz bir hizmettir.

Azure Container Registry hizmetini oluşturmak için Azure portalimizde “Create New Resource” I tıklıyoruz. “Containers kaynak tipini seçtikten sonra “Container Regitry” Hizmetini seçiyoruz.

Resim-1

Container Registry ayarlarınız belirlememiz için ilgili Azure blade karşımıza geliyor. Registry’mize isim veriyoruz, Azure servisleri için gerekli olan lokasyon, Resource group, Subscription gibi bilgileri giriyoruz ve Azure Container Registry SKU’ sunu seçiyoruz.

SKU’ muz bizim servisle ilgili depolama limiti, bandwith limiti, replikasyon özellikleri gibi önemli kriterleri beliliyor. Azure Container Registry SKU’larına https://docs.microsoft.com/en-us/azure/container-registry/container-registry-skus adresinden ulaşabilirsiniz.

Resim-2

İlgili ayarları girdikten sonra “Create” tuşuna tıklıyoruz. Ve Azure Container Registry hizmetimiz oluşturuluyor. Hizmetinize ilgili resource group altından erişebilirsiniz.

Resim-3

Bu alan Docker konsolundan image atabilmek, Docker veya Azure üzerinden image’ I kullanabilmek için sol taraftaki “Access Keys” menüsünden sunucu ve key bilgilerinizi almanız gerekiyor. Passord bilgileri görebilmek için “Admin User” ayarını enable etmeniz gerekiyor.

Resim-4

Bu bilgileri de aldıktan sonra Azure Container Registry alanına imaj yüklemeye hazırız.

Docker client’ımızdan Azure Container Registry’e login oluyoruz.

Resim-5

Azure Container Registry’ e login olduk. Şimdi Registry’imize imaj yükleyelim.

Resim-6

Mevcut imajlarımdan “microsoft/aci-helloworld” imajımı Azure Container Registry’ime deploy edeceğim. Bu imajı Docker Hub dan pull edebilirsiniz. Imajı push edebilmek için önce taglamam gerekiyor. Tagleme işlemi temel olarak aslında bir repository oluşturuyor.

Resim-7

Gördüğünüz gibi imajım Registry’imize yüklendi.

Resim-8

Artık imajım Azure Container Registry üzerinde tutuluyor ve istediğim Container hosting platformuna deploy edebilirim. Burada çok hızlı bir şekilde containerımız Azure Container Instance servisimize deploy edebiliriz. Azure Container Instance hizmeti temel olarak yönetilen bir container hosting platformudur.

Resim-9

Azure Container Instance da container oluşturabilmek için gerekli ayarları giriyorum.

Resim-10

Container’ım çok hızlı bir şekilde Azure Container Instance üzerinde ayağa kalktı.

Resim-11

İçerisinde çalışan uygulamamızı test edelim.

Resim-12

Container’ımız ayakta ve uygulamamız çalışıyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://azure.microsoft.com/tr-tr/services/container-registry/

TAGs: Container Registry, , Container Repository, Azure Container Instance, , ,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap