Azure Bastion IP Tabanlı Bağlantı
 1. Anasayfa
 2. Microsoft Azure

Azure Bastion IP Tabanlı Bağlantı

0

Azure Bastion özelliklerini sizlerle paylaşmaya devam ediyorum. Azure Bastion kullandığımızda sanal makinenin farklı bir VNET’te (aynı veya farklı abonelik) olsa bile sanal makinelerine bağlanmak için genel IP adresine ihtiyacı yoktur. Bugünkü yazımda sizlere Azure Bastion IP Based Connection’ı (IP tabanlı bağlantı) anlatacağım.

Azure Bastion IP Based Connection’ı etkinleştirme ve kullanıma hazır gele getirmeye başlamadan önce bazı bilgiler aktarmak istiyorum. Azure Bastion için oluşturulan subnet’e VPN, peering gibi yöntemler dahil ulaşılabildiği sürece Azure Bastion hizmeti kullanılabilir. Azure Bastion şirket içi, Azure ve Azure dışı sanal makinelere IP Tabanlı bağlantıyı desteklemektedir. Bu, Azure Bastion’ın Ekspres route, S2S VPN veya Peering yoluyla uzak ağlara erişebildiği sürece sanal makinelere IP tabanlı RDP/SSH bağlantısı başlatabileceğimiz anlamına gelir.

Şimdi Azure Bastion IP Based Connection’ı etkinleştirmek, oluşturmak ve kullanmak için aşağıdaki adımları yapmaya başlayalım.

Mevcut Azure Bastion’ın SKU’nuzun ne olduğunu görmek için Azure Bastion’a gelin ve overview bölümünde kontrol sağlayalım. Azure Bastion IP Based Connection için standard tier olması gerekmektedir.

Resim-1

Basic Tier bir Azure Bastion kullanıyorsanız Standard’ı seçerek değişiklik yapabilirsiniz. Sonrasında IP-based connection checkbox’ı işaretliyor ve apply butonuna basıyoruz. Yaptığımız ayarın güncellemesini bir süre alacaktır.

Resim-2

Azure Bastion’ın settings altında artık Connect özelliğinin geldiği görünmektedir. Connect’e tıklayarak sağ bölümde yer alan IP adresi bağlantı ayarları, port numarası ve diğer bilgileri girerek connect butonuna basıyorum.

Resim-3

Connect butonuna bastıktan çok kısa bir süre sonra Azure Bastion ile RDP bağlantımızın güvenli ve IP tabanlı erişimin sağlandığını görebiliyoruz.

Resim-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure bastion, Azure Bastion IP Based Connection, Azure Bastion IP Based, Azure Bastion IP Tabanlı Bağlantı

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 20 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir