İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft Azure AD Connect Upgrade Nasıl Yapılır?

Microsoft Azure AD Connect Upgrade Nasıl Yapılır?

Microsoft Nasıl Yapılır? Bildiğiniz üzere yakın zamanda Microsoft AD Connect yeni bir sürüm ile karşımıza çıktı. Bu dökümanda hali hazırda kullanmış olduğunuz 1.0 sürümünü nasıl 1.1 sürümüne yükselteceğimizi göreceğiz. Program and Feature altından baktığımızda sahip olduğum sürümü görüyoruz.


Resim-1

Hali hazırda yapımda olan Synchronization Services tool unu görüyorsunuz.


Resim-2

Upgrade işlemine başlamadan belirtmekte fayda var, backup almadan işlemlerinize başlamayınız. Microsoft 1.1.130.0 sürümünü aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=47594

Daha sonra indirmiş olduğumuz .exe yi çalıştırıyoruz. Açılan pencere Upgrade diyerek işlemimize başlıyoruz.


Resim-3

Microsoft Azure AD’ de yetkili kullanıcı bilgimizi giriyoruz.


Resim-4

On-Premises yetkili kullanıcı bilgimizi giriyoruz.


Resim-5

Eğer bilgileriniz doğru ise başarılı bir şekilde bu adımı geçeceksiniz.


Resim-6

Aşağıda var olan senkronizasyonun durdurulduğu bilgisini bize veriyor.


Resim-7

İşlem bittikten sonra tekrar kontrolümü gerçekleştiriyorum ve başarılı bir şekilde upgrade işleminin tamamlandığını görüyorum.


Resim-8

Tekrar Senkronizasyonu yapılandırmak için Powershell aracılığı ile birkaç komut çalıştıracağız. Powershell açtıktan sonra, Get-ADSyncScheduler komutu bize hali hazırda olan senkronizasyon bilgisini gösteriyor. Dikkat ettiyseniz SyncCycleEnabled : False olarak gözüküyor


Resim-9

Start-ADSyncCycle –PolicyType Delta ile ilgili zamanda senkronizasyon başlayacak ve var ise değişiklikleri senkronize edecek.


Resim-10

Set-ADSyncScheduler –SyncCycleEnabled $true ile zamanlayıcının 30 dakikada bir senkronizasyonun tekrarlayacağını set etmiş oluyorum.


Resim-11

Get-ADSyncScheduler ile kontrol ettiğimde belirttiğim parametreler neticesindeki ayarlarımın yapılandırıldığını görüyorum


Resim-12

Office365 panelini açıp Users altında Senkronizasyon kısmına geldiğimde Directory Sync Status activated olarak görüyorum. ( Buraya yansıması zaman alabiliyor )


Resim-13

Adımlarımızı sorunsuz bir şekilde tamamladık . Yenilikler kısmına kısaca göz atacak olursak.

  • Domain/OU filtering özelliği geliyor
  • Changing user’s sign-in method seçeneğinin geldiğini görüyoruz.
  • Sync Interval Değeri 3 saat den 30 dakika ya düşüyor.


Resim-14


Resim-15


Resim-16

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

https://blogs.technet.microsoft.com/ad/2016/02/18/azure-ad-connect-1-1-is-now-ga-faster-sync-times-automatic-upgrades-and-more/

http://www.msexchange.org/blogs/walther/news/azure-ad-connect-11-forcing-synchronization.html

https://redmondmag.com/articles/2016/02/18/azure-active-directory-connect.aspx

https://azure.microsoft.com/tr-tr/documentation/articles/active-directory-aadconnectsync-feature-scheduler/

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap