1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Advisor Nedir?

Azure Advisor Nedir?


Advisor Nedir? üzerinde yeni hizmetler, geliştirilen ürünler ile her geçen gün iş yüklerimizi daha kolay hale getiriyor. Bunlardan birisi de Advisor.

’ı size özel Cloud danışmanı olarak düşünebilirsiniz. Azure üzerindeki iş yüklerinize yüksek kullanılabilirlik, performans, güvenlik ve maliyet olmak üzere dört farklı kategoride iyileştirme önerileri sunar. Public Preview olarak sunulan bu hizmet şuan için ücretsizdir.

Azure Advisior kullanabilmeniz için Subscription’da Owner, Contributor, veya Reader rolüne sahip olması gerekmektedir.

Azure Advisior sanal sunucular, Availability Set’ler , App Services, SQL sunucuları , SQL Databases, ve Redis Cache iş yükleri için öneriler sağlar.

Azure Portal üzerinden Azure Advisor yazarak hizmete ulaşabilirsiniz.


Resim-1

Bu noktada güvenlik ile ilgili öneriler almak istiyorsanız Azure Security Center hizmetini de aktif etmeniz gerekiyor. Aktif ederek devam ediyorum.


Resim-2

Kısa bir süre sonra tarama tamamlanıyor ve kullandığım hizmetlere göre öneriler veriliyor.


Resim-3

Security kısmına geldiğime önerilen 4 tane madde olduğu görüyoruz.


Resim-4

Örnek vermek gerekirse Subscription’da Data Collection hizmeti pasif durumda ve Security önerilerinde bunun aktif etmemiz için öneride bulunuyor. Bunun sebebi izleyeceği sunuculardaki System updates , OS Vulnerabilities yada Endpoint protection verilerini kontrol etmek için Data Collection hizmetine ihtiyaç duyuyor. Bu ayarları yaptıktan sonra Data Collection için verilen uyarı çözümlenmiş durumda.


Resim-5

Birazda Cost hakındaki kapsama bakalım ;

Şuan için son dört veya daha fazla günlerdeki sanal sunucunun kaynak kullanımı kontrol ederek

CPU Utilization 5% altında veya network kullanımı 7 MB altında ise düşük kaynak kullanımlı sunucu olarak değerlendirip kapatmanızı ya da “size” değişikliği yapmanızın uygun olacağı şeklinde öneriler sunuyor.

Sanal sunucuların yanında SQL Elastic Database Pool’ları içinde öneriler sunabiliyor.

Perfomans ile ilgili şuan için kapsamı ise ;

SQL database

Redis Cache

App Services

Yazımın başında da belirttiğim gibi Public Preview versiyonundaki bu hizmet gelişmeye devam ediyor.

Mutlaka test edin J

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/advisor/advisor-overview

 

TAGs : azure, , Azure Advisor, , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1979 İstanbul doğumludur. Trakya Üni. Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra sektörün önde gelen entegratör firmalarında çeşitli pozisyonlarda çalışmış şuan da Netaş’da Kurumsal Uygulama Çözümleri Danışmanı olarak çalışmaktadır. Yaklaşık olarak 12 yıldır Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisinde hizmet vermekte olup özellikle son 7 yıldır profesyonel olarak Microsoft Teknolojileri üzerine uzmanlaşmıştır.

Yorum Yap