İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. AWS
  3. AWS VPC Üzerinde DHCP Options Oluşturma İşlemi

AWS VPC Üzerinde DHCP Options Oluşturma İşlemi

AWS VPC nedir

Bu yazımda AWS VPC üzerinde DHCP options oluşturmayı anlatacağım. Buradaki DHCP Options IP adresi dağıtmaktan çok DNS bilgisi dağıtmak için kullanılıyor. AWS VPC üzerinde IP’leri ve DNS otomatik olarak zaten dağıtıyor fakat bazı durumlarda bir VPC içinde farklı bir DNS kullanılmasını istenildiği durumlarda DHCP Options Set kullanılabilir.

VPC Dashboard içinde bulunan DHCP Options Sets kategorisine geliyoruz ve Create DHCP options set diyerek devam ediyoruz.

Resim-1

Oluşturduğumuz DHCP options set’e bir isim veriyoruz, ardından kullanmak istediğimiz domain ve dns server bilgilerini ekliyoruz. Opsiyonel olarak kullanmak istediğimiz diğer bilgiler var ise girişini yapıp oluşturma işlemini yapıyoruz.


Resim-2

Oluşturduğumuz DHCP Options Set’i kullanabilmemiz için bir VPC’ye eklememiz gerekiyor. Bunun için Actions açılır menüsüne tıklıyoruz.


Resim-3

DHCP opitons set kısmına giriş yapıyoruz.


Resim-4

Kullanmak istediğimiz DHCP options set’i seçiyoruz.


Resim-5

Seçim işleminden sonra kaydediyoruz.


Resim-6

DHCP options set başarılı bir şekilde oluştu. Bu setin olması için VPC içinde bulunan bileşenlerin bir kere restart olması yeterlidir.


Resim-7

AWS üzerinde işlemi bu kadar bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

TAGs: Amazon, AWS, AWS VPC, Amazon Web Services, AWS DHCP Options set nedir, AWS DHCP Options set nasıl yapılandırılır, AWS VPC DHCP Options set, DHCP Options set oluşturma

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

BT Sistemlerinde Altyapı, Depolama, Bulut Bilişim, Sanallaştırma, ve Sistem Mimari tarafında deneyimim bulunmaktadır. Edinmiş olduğum deneyim ve becerileri profesyonel iş hayatımda aktif olarak kullanıp geliştiriyorum. Gelişim sürecimi mesleki eğitimler ve sertifikasyon programları ile destekliyorum.

Yorum Yap