İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. Asp.Net Core Kurulumu

Asp.Net Core Kurulumu

justmock__net_770

  ne işe yarar ? Neden ve Ne zaman kullanılır ? buradaki makalemizde bahsetmiştik. Core platformundan web uygulamaları geliştirmek amacıyla kullanılan uygulamasını geliştirmek için sistemimizde .Net Çekirdek SDK ve Entegre Geliştirme Ortamı (IDE) yüklü olmalıdır.

.Net Core yapısına değindiğimiz önceki makalemizden hatırlayacağımız üzere .Net Core Runtime ve farklı yapılardır. .Net Core Runtime ile sadece .Net Core uygulamalarını çalıştırabiliyorken, .Net Core SDK içerisinde .Net Core uygulamaları geliştirmek üzere araçları ve kütüphaneleri barındırmaktadır. Bu yüzden geliştirme ortamımızı oluşturabilmek için öncelikle kendimize uygun olan işletim sistemine göre .Net Core SDK yüklemememiz gerekiyor.

.Net Core SDK’yı yüklemek için burayı tıklayalım ve ardından Windows, Linux, Mac seçeneklerinden kendimize uygun olan platformu seçelim. Ben Windows işletim sistemi ile çalıştığım için Windows ile devam ediyorum.

Resim-1

Resim-1’den görülebileceği gibi Donwload .Net Core SDK butonu ile mevcut en güncel Core SDK bilgisayarımıza inecektir. İndirme işlemini tamamladığımızda .Net Core SDK kurulum dosyasını başlatmak üzere tıklayalım ve Çalıştır / Run ile devam devam edelim.

Resim-2

Kurulum dosyasını resim-2 de olduğu gibi çalıştırdıktan sonra karşımıza gelen resim-3 kurulum ara yüzünde install / yükle diyerek işlemi devam ettirelim.

Resim-3

Asp.Net Core uygulamaları veya diğer .Net Core uygulamalarını geliştirmek için kullanılacak olan IDE programı olarak tavsiyem Visual Studio 2017 ve üzerini kullanmanız olacaktır. Bu yüzden .Net Core SDK kurulumunu tamamlamadan önce eğer daha eski bir Visual Studio dağıtımı kullanıyorsanız sürümünü yükseltmeniz gerekmektedir.

.Net Core uygulamaları IDE yani ara yüz olarak Visual Studio ile geliştirilebileceği gibi komut satırı ara yüzü ile de geliştirilebilmektedir. Bu yazımızda kurmuş olduğumuz .Net Core SDK’yı Visual Studio ile geliştiriyor olacağız. SDK yüklemesi tamamlandıktan ve yeni sürüm bir Visual Studio’ya sahip olunduktan sonra yeni .Net Core uygulamaları oluşturmaya başlayabiliriz.

Bu bölümde Asp.Net Core uygulamaları geliştirebilmek için gerekli olan kütüphanenin kurulumunu incelemiş olduk. Sonraki bölümde ilk Asp.Net Core uygulamamızı oluşturacağız.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

 

Referanslar

www.mshowto.org

https://docs.microsoft.com/tr-tr/

  

TAGs: asp.net core, .net core, core mvc, docker, cross platform, asp.net core mvc, core web application

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği Doktora programında öğrenciliğim devam etmektedir. Bir Vakıf üniversitesinde 2016 yılı itibariyle Bilgisayar Mühendisi 2020 yılı itibariyle ise Ofis Yöneticisi mühendis olarak çalışmaktayım.  Başlıca uzmanlık alanlarım arasında Asp.Net Web Forms, Asp.Net MVC, .Net Core, C# ve SQL Server gelmektedir. Bunların yanı sıra iş hayatımda sistem ve siber güvenlik konularında da çalışmalarım devam etmektedir. Çeşitli AB destek projelerinde yazılım sorumlusu olarak görev yapıyor ve çalışmalarımı Secure Design Pattern, Yazılım Güvenliği, Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği konularında sürdürüyorum. Asp.net ile Proje Geliştirme ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş isimli kitapların yazarıyım.

Yorum Yap