0

Zaman ve işkaybını önlemek adına spam maillerin filtrelenmesi artık iş planlarımız arasında yapılması zorunlular arasına girmiştir. Anti-Spam, web security üzerine çalışan Ironport’un yaptığı bir araştırmada, Internet’teki her 10 mesajdan 9’unun spam e-posta olduğu rapor edilmiştir. Böylesine spam maillerle sarıldığımız günümüzde, bunu gözardı etmek başımıza çok daha büyük sorunlar açabilir. Peki sistemlerimiz bu spam trafiğinden payını alıyor mu? Yoksa yaptığımız güvenlik ayarlarıyla kafamız rahat mı?

Bundan önceki makalemde Antigen’in dosya filtreleme özelliğinden bahsetmiştim. Şimdi ise gelen/giden maillerin içeriğinin filtrelenmesinden bahsedeceğim. Daha önceki makaleme şağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Mailinize Gelen Ekleri Microsoft Antigen For Exchange İle Kontrol Altında Tutun!
https://mshowto.org/index.php?option=com_content&task=view&id=256&Itemid=71

Antigen, spam mailleri engellemede kullanabileceğimiz çok sayıda filtreleme aracı ile gelmektedir. Bunlar;

Sender-Domains Filtering

Subject Line Filtering

Mailhost Filtering

Content Filtering

Keyword Filtering

File Filtering

Allowed Sender Lists

Filter Lists

Antigen Administrator konsolunda Filtering altından erişebileceğimiz Content Filtering için iki ayrı tanım yapabileceğimiz alan bulunmaktadır: Sender-Domains Filtering ve Subject Lines Filtering.

Sender-Domains Filtering:

Bu bölüme engellemek istediğiniz kullanıcının mail adresini ekleyebileceğiniz gibi domain bazlı engelleme de yapabilirsiniz. Bazı domainlerden sürekli spam mailler alıyorsanız domain bazlı engelleme yapmanız mantıklı olacaktır. Ancak domain bazlı engellemelerde @ işaretinden önce * kullanmalısınız.


Şekil-1

Subject-Line Filtering:

Subject Line Filtering adından da anlaşıldığı gibi maillerin konu kısmı baz alarak yapılan filtrelemelerdir.  Filtrelenecek kelimelerin başında ve/veya sonunda * karakterini kullanabilirsiniz.

Burada önemli bir nokta * ve boşluk karakterlerinin kullanımına dikkat etmeniz olacak. Örneğin “* naked *” şeklinde bir filtreleme yaptığınızda snaked kelimesi *’dan sonra bir boşluk verdiğimiz için filtrelenmeyecektir.


Şekil-2

Filtreleme cümleleri oluştururken kullanabileceğimiz formatlar;

?    herhangi bir karakter yerine ? kullanılabilir. Çoğu spam mail kelimeler arasına başka karakterler koyarak filtrelemeden geçebiliyorlar. Örneğin konu kısmında “V-I-A-G-R-A” yazan bir mail için “V?I?A?G?R?A” filtrelemesini kullanmanız uygun olacaktır.

[set]    tırnak içinde geçen harflerin herhangi biri, kelimede kullanıldığı yerde geçiyorsa filtrelemeye takılır. Örneğin “porn” için “p0rn” yazılması durumunda her iki kelimenin de filtrelenmesi için “p[o0]rn” yazılması uygun olacaktır.

[^set]    yukarıdaki ifadenin tam tersi olarak tırnak içindedeki harflerin, kelimede kullanıldığı yerde geçmemesi durumunda filtrelenir.

\char    *?[]-^ gibi özel karakterleri gerçek anlamda kullandığınızda, her özel karakterden önce “\” kullanmalısınız.

Referanslar

Microsoft Antigen for Exchange User Guide

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir