Android Work Profile Uygulamaları için Widget Ekleme Konfigürasyonu
0

Bu yazımda sizlere Microsoft Intune ortamında kişisel olarak kullanılan Android cep telefonlarında Work Profile içerisine nasıl widget ekleyebileceğinizden bahsedeceğim. Kişisel Android cihazlarda Work Profile yapısı kullanılarak iş verilerini ve uygulamalarını kişisel verilerinizden ve uygulamalarınızdan ayırabilirsiniz. Work Profile içerisine Outlook takvim gibi bir widget eklemek isterseniz varsayılan olarak desteklememektedir.

Microsoft Intune yönetiminde olan kişisel olarak kullanılan Android cihazlarda work profile bölümünde “Allow widgets from work profile apps”  politikasını yapılandırıp kullanıcılarınıza dağıtabilirsiniz. Şirkete ait olan cihazlarda work profile konfigürasyonu için böyle bir ayar bulunmamaktadır. Android cihazlarda Work Profile içerisine widget eklemesine yönelik bu kadar bilgi verdikten sonra artık ilgili politikamızı oluşturmaya başlayalım.

Microsoft Endpoint Manager Admin Center ekranında, Devices bölümünde, Configuration Profiles seçeneğini seçip ilerleyelim.

Resim-1

Configuration Profiles ekranında ( + Create Profile) seçeneğini seçip, platform ve profile type bilgilerini girip, Create butonu ile ilgili profile yapısını oluşturabilirsiniz.

Platform: Android Enterprise

Profile Type: Personally Owned Work Profile altında bulunan Device Restrictions

Resim-2

Device Restrictions ekranında Name bölümünde ilgili politikanın adını, Description bölümünde ise politikanız ile ilgili kısa bir tanım bilgisi girebilirsiniz. Next butonu ile ilerleyebilirsiniz.

Resim-3

Configuration Settings ekranında, Work Profile Settings altında;

Allow widgets from work profile apps ayarı à Enable

Resim-4

Scope Tags ekranında RBAC yapılandırması ile rol bazlı yetkilendirmeler yapabilirsiniz. İlgili Scope Tag işlemini tamamladıktan sonra Next butonu ile ilerleyelim. Assignment bölümünde ilgili politikayı hangi cihaz grubuna atamak istiyorsanız o grubu seçmelisiniz. İlgili grubu seçip, Next butonu ile ilerleyelim. Review + Create ekranında ilgili politika oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Resim-5

İlgili politikayı oluşturup kullanıcılara dağıttığınızda Outlook takvimi gibi kısayolları Work Profile yapısına artık ekleyebilirler. (Şu anda aktif olarak desteklenen uygulamalar Outlook, One Note)

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Microsoft Intune, Mobile Device Management, Mobile Application Management, Microsoft Endpoint Manager Admin Center, Outlook Widget, Compliance Policy, Personally-owned with work profile, Device Restrictions

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü mezunuyum. 2010 yılından beri Bilgi Teknoloji sektörünün içerisindeyim. Şu anda Türkiye'nin önde gelen bankalarından birinde Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir