1. Anasayfa
 2. Haberler

Aklınız Evde Kalmasın!


0

Türkiye’deki bazı siyasetçilerin ve sanatçıların evlerine yaptırdığı akıllı otomasyon sistemi, yangın, hırsızlık, su baskını gibi durumlarda ev sahibine haber vermekle kalmıyor, çocuğunuzun vaktinde eve geldiğini, yaşlı annenizin o sabah yataktan kalkıp panjurları açmadığını da bir mesajla, maille ya da otomatik telefon sistemiyle anında bildiriyor. Akıllı otomasyon sistemini Türkiye’de uygulayan şirketi ortaklarından elektrik ve elektronik mühendisi Serkan Yılmaz, akıllı ev sistemlerinin uzaktan kumanda, aydınlatma ve perde kontrolünden çok daha fazlasını içerdiğini, “kablosuz protokol” adı verilen sistemle evdeki tüm elektronik cihazların kolay kullanımlı bir ara yüz ile kontrol edilebildiğini ve birbirine bağlanabildiğini belirtti. Sistemin müşterilere hem güvenlik, hem de konfor sunduğunu anlatan Yılmaz, internet üzerinden evdeki sisteme erişim sağlanabildiğini söyledi.

Yurt dışındaki ev sahibinin bir dokunuşla evinin bilgilerine ulaşabildiğini ifade eden Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Amerika’da dahi olsanız evinizi uzaktan yönetebilir, istediğiniz zaman istediğiniz aksiyonları yaptırabilirsiniz. Evde olmasanız da evdeki aydınlatmayı açabilir, panjurları açıp kapatabilir, güvenlik sistemini çalıştırabilir, evde insan olduğu izlenimini yaratabilir, her gün istediğiniz saatte bahçenin sulanmasını sağlayabilirsiniz. Hatta bu sistemi bir meteoroloji istasyonuyla entegre edebilir, ‘Bahçe her gün sulansın ama hava yağmurluysa sulanmasın’ diye komut verebilirsiniz. Sistemin kendi kararını verebilme ve birtakım dış sensörlerden aldığı bilgiye göre önceden planlanmış senaryoyu hayata geçirme özelliği bulunuyor.”

ÇOCUĞUM VAKTİNDE EVE GELDİ Mİ

Sistem sayesinde evin uzaktan izlenebileceğini, kameralarla gözlemlenebileceğini ifade eden Serkan Yılmaz, internet protokol temelli sistem sayesinde evin korunduğunu söyledi. Evden çıkarken ışıkları, panjurları, fırını kapatmayı unutanlar için de sistemin kurtarıcı olduğunu belirten Yılmaz, şunları anlattı:

“Siz unutabilirsiniz ama sistem unutmaz, çıkış butonuna bastıysanız evinizin bütün aydınlatmaları, bütün klimaları devreden çıkar. Gözünüz arkada kalmaz ve evinizin korunduğuna emin olabilirsiniz. Su baskını olduğunda sistemin sensörleri tarafından bu durum algılanıyor ve ana su vananız kesiliyor. İsterseniz size konuyla ilgili bir bilgilendirme mesajı geliyor. Çocuğunuz okuldan vaktinde geldiğinde size otomatik mail atabilir, ‘Çocuğunuz geldi, içiniz rahat etsin’ gibi mesaj da alabilirsiniz. Diyelim ki evde yaşlı biri bulunuyor ve günlük kullanım alışkanlıkları var. Kalkıyor, ışıkları açıyor, panjuru açıyor gibi. Bunların hepsini sistem ezberliyor ve olası bir şekilde bunlar gerçekleşmemişse size yine uyarı mesajı geliyor. Yangın durumunda da evin hava sirkülasyonunu yapan klima sistemi devreden çıkıyor, böylece dumanlı hava bir odadan bir diğerine tanışmıyor. Evin her odasında yangın anonsu duyuluyor. Bir yandan da ışıkların yanıp sönmesi alarm veriyor. Anlaşmalı bir güvenlik kurumuna böyle bir durumda mesaj da gönderilebilir.”

KONFOR DA ÇOK ÖNEMLİ

Serkan Yılmaz, evde de tek kumandayla tüm elektronik cihazların kontrol edilebileceğini dile getirdi. Tek bir dokunuşla, ışıkların kapandığını, ısının istenen dereceye ayarlandığını, müzik sisteminin devreye girdiğini, televizyonun, uydu alıcısının çalıştırılabildiğini ifade eden Yılmaz, “Bir kumanda dışında tüm kumandaları rafa kaldırabilirsiniz” diye konuştu.

Sistem için kablo gerekmediğini, cihazlara uyarıcıların yerleştirildiğini vurgulayan Serkan Yılmaz, sistemin modüler olduğunu, ev sahibinin önceliğine göre sistemin uygulandığını, uygulama fiyatının da sistem özelliklerine ve evin büyüklüğüne göre 3 bin dolardan başlayarak yükseldiğini dile getirdi.

Merkezi İzmir’de olan şirketin, akıllı otomasyon sistemini daha çok üst gelir grubuna dahil kişilerin evlerine monte ettiğini söyleyen Yılmaz, müşterileri arasında ünlü siyasetçiler ve sanatçıların da bulunduğunu ifade etti.

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir