İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C#

Adapter Tasarım Deseni Nedir ?

Adapter Tasarım Deseni Nedir ?
+ - 0

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede kullanılan tasarım desenlerinden Adapter desenini inceleyeceğiz.Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Adapter Deseni Nedir ?

Adapter deseni, projemize dışarıdan eklenen yapıları Component veya web servisleri mevcut yapımıza dokunmadan entegre etmemizi sağlamaktadır.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-5

Tanımlamış olduğumuz Interface ve Class dosyalarında Create işlemi gerçekleştiren kodlarımızı yazalım. Daha sonra Manager sınıfımızda Interface tanımlamasını yaparak yapımızı kuralım. Bu mevcut yapımızı bozmadan başka bir sınıfı da bu yapıda kullanmak için Adapter nesnemizi tanımlayalım.

Resim-6

Adapter sınıfımızda dışarıdan almış olduğumuz başka özelliklere sahip sınıfımızı önceden yazdığımız Interface yapısından türetelim. Böylece her iki sınıfı da kullanabileceğiz.

Resim-7

Yazmış olduğumuz yapıyı kullanmak için gerekli tanımlamaları yapalım. Aynı sınıf özellikleri ile yazmış olduğumuz iki sınıfı da kullanabilmekteyiz.

Böylece Adapter tasarım desenini öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: design pattern,adapter design ,adapter nedir,adapter tasarim deseni,c#,.net,adapter pattern

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap