1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Active Directory msDs-deletedObjectLifeTime ve TombstoneLifeTime Nedir? Farkları Nelerdir?

Active Directory msDs-deletedObjectLifeTime ve TombstoneLifeTime Nedir? Farkları Nelerdir?

Bu dökümanımızda Active Directory yapısı altında yer alan msDs-deletedObjectLifeTime ve TombstoneLifeTime arasındaki ufak farktan bahsetmek istiyorum. Aslında fark demek doğru değil, genel olarak karıştırıldığı  nokta demek daha mantıklı.

Bahsettiğimiz konuyu biraz daha anlamlı hale getirmek için şu örneği verelim;

Yapımda Hasan kullanıcım var aynı zamanda Recycle Bin özelliğim aktif. Kullanıcımı silmem gerekti ve Active Directory Users altından sildim. Bildiğiniz üzere Active Directory de bu objeyi belirli güne kadar geri getirebiliyorsunuz. Bu noktoda ilk  msDS-deletedObjectLifetime süresi işlemektedir. Varsayılan olarak Windows Server 2012′ de 180 gün olarak gelir. Bu aslında şu demek oluyor silinen bir objeyi ilk 180 içerisinde geri getirirseniz içinde yer alan grup bilgileri, telefon bilgileri gibi attribute leri de geri getirmiş olursunuz. Fakat oldu da şartlar 185. de geri getirilmesini gerektirdi işte bu noktada obje TombstoneLifeTime süresi içine girmiş oluyor. Yani bu durumdaki bir objeyi geri getirmek istediğinizde örneğin Hasan kullanıcımın telefon bilgilerini geri getirememiş olacağım Yani Kullanıcı içerisinde yer alan attributeler geri gelmeyecektir!

Tabiki bu değerleri değiştirebiliyoruz. Aşağıdaki adımlarda nasıl yapabileceğimizi görüyor olacaksınız.


Resim-1

İlk olarak Sunucum içerisinde ADSI.Edit açıyorum. Naming Context :Configuration seçiyorum.


Resim-2

Daha sonraki adım ise Services > Windows NT bölümüne gelerek  Directory  Service‘ nin Properties açıyoruz.


Resim-3

Gördüğünüz gibi msDS-DeletedObjectLifetime <not set> şeklinde gözüküyor.  Bu durumda Tombstone süresi Default hangi değerde ise  DeletedObject süresi de bu değerle aynıdır yani 180 gündür. Eğer siz msDS-DeletedObject süresini değiştirirseniz varsayılan olarak Tombstone süresini kullanmamış olursunuz, Tombstone süresi de bu değiştirilen değerden etkilenmez! Varsayılan olarak Forest TombstoneLifetime süreleri aşağıda yer almaktadır;

  • Windows Server 2000 ve Windows Server 2003 = 60 Gün
  • Windows Server 2003 Sp1 ve üstü 180 gündür.

Kaynak : http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc784932(v=ws.10).aspx


Resim-4

Aşağıda gördüğünüz gibi değeri değiştirdim yani artık 200 günlük süre içerisinde objemi geri getirdiğimde bütün attribute ile geri gelir (Active Directory Recycle Bin Özelliği Aktif olduğu varsayılıyor ).


Resim-5

Ve son olarak ise  TombstoneLifetime 180 olarak gözüküyor. Yani eğer biz yukarıdaki msDs-deletedObjectLifeTime değerini 200 yapmasaydık varsayılan değer Tombstone değerine eşit olacaktı.


Resim-6

Ve gördüğünüz gibi bu değeri de değiştirebiliyorum.


Resim-7

Yukarıdaki anlattıklarımı kısaca toparlamak gerekirse silinen bir obje DeletedObject olarak varsayılan değer kadar bekletilir daha sonra ise obje Recycled Object Lifetime olarak ilgili sürece bekletilir hala Recycle Bin kullanılarak kurtarılmaya çalışılmadıysa ve ilgili süre bitti ise  garbage-collection olarak yapıdan tamamen kaldırılır.

Tavsiye : Bu değerlerin değiştirilmesi tavsiye edilmemektedir .Zaten 180 gün kurtarılmaya çalışılmayan bir obje değerli değildir. En azından ben bu şekilde düşünüyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap