1. Ana Sayfa
  2. Server Ailesi

Active Directory Disable Account Listesi Alma

Active Directory Disable Account Listesi Alma
+ - 0

Merhaba, bu yazımızda Active Directory Disable Account Listesi Alma işlemine bakacağız. Active Directory ortamınızda işten çıkan personel hesaplarını silmeyi unutup sadece Disable etmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda hangi OU altında Disable Account (Devre dışı Hesap) var aramak yerinde Powershell ile toplu olarak hepsini tek ekranda görüntüleyebiliriz.

İlk olarak sunucumuz üzerinde Powershell‘i Run as Administrator (Yönetici Olarak Çalıştır) ile açıyoruz ve aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.


Resim-1

Komutu çalıştırdıktan sonra Disable olan hesapları listelemek için aşağıdaki komutu yazıyoruz.


Resim-2


Resim-3

Ekrana gelen çıktı okunmayacak kadar fazla ise bu çıktıyı dosyaya alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.


Resim-4


Resim-5

Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Powershell, Active Directory Disable Accunt, Active Directory Disable Account Listesi Alma, Active Directory Devre dışı hesap listesi alma

Yazar Hakkında

1997 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma maceram, lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etti. 2016 yılında Kariyer Mimarı Bilişim Akademisinde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamladım. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun oldum. 2017 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Şu anda Katre ISI firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapıyorum.

Yorum Yap