1. Ana Sayfa
  2. Server Ailesi
  3. Active Directory Disable Account Listesi Alma

Active Directory Disable Account Listesi Alma

active-directory-disable-account-listesi

Merhaba, bu yazımızda Active Directory Disable Listesi Alma işlemine bakacağız. Active Directory ortamınızda işten çıkan personel hesaplarını silmeyi unutup sadece Disable etmiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda hangi OU altında Disable Account (Devre dışı Hesap) var aramak yerinde ile toplu olarak hepsini tek ekranda görüntüleyebiliriz.

İlk olarak sunucumuz üzerinde PowershellR;i Run as Administrator (Yönetici Olarak Çalıştır) ile açıyoruz ve aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.


Resim-1

Komutu çalıştırdıktan sonra Disable olan hesapları listelemek için aşağıdaki komutu yazıyoruz.


Resim-2


Resim-3

Ekrana gelen çıktı okunmayacak kadar fazla ise bu çıktıyı dosyaya alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.


Resim-4


Resim-5

Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Powershell, Active Directory Disable Accunt, Active Directory Disable Account Listesi Alma, Active Directory Devre dışı hesap listesi alma

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1997 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma maceram lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etti. 2016 yılında Kariyer Mimari Bilişim Akademisi‘nde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamladım. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun oldum. 2018 yılında Knb Lojistik Dış Tic. Ltd. Şti. firmasında Bilgi işlem ve E-Ticaret bölümlerinde görev aldım. 2019 yılında Dorak Holding A.Ş. firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı, daha sonra İleri Teknoloji firmasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev aldım. 2020 yılında vatani görev nedeniyle bu firmada ki görevimden ayrıldım. Şu anda Ulustrans Logistics firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktayım.

Yorum Yap