İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 7
  3. Windows XP Backup’larınızı Windows Vista’ya Restore Edin

Windows XP Backup’larınızı Windows Vista’ya Restore Edin


Windows ’daki, Windows Easy Transfer programı eski Windows işletim sisteminizdeki dosya ve klasörlerinizi yeni Windows Vista bilgisayarınıza transfer etmek için kullanılır. Peki Windows bilgisayarımızda .exe ile aldığımız yedeklerimizi Windows Vista’ya nasıl edeceğiz?

 

Bilindiği gibi Windows Vista ile gelen Backup and Restore aracı, klasik ntbackup.exe’den oldukça farklı yapıdadır. Neyse ki, bu durumu düzeltmek için Windows Vista işletim sistemine yüklenebilen ve adına Windows - adı verilen bir tool çıkararak bu durumu çözdü. Windows -Restore Utility aracını Download Center’dan indirerek Windows Vista yüklü bilgisayarınıza kurduğunuzda Windows XP ile almış olduğunuz yedeklerinizi Windows Vista bilgisayarına restore edebilirsiniz.

 

Yapılması gerekenler;

 

1)         http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=7da725e2-8b69-4c65-afa3-2a53107d54a7&DisplayLang=en linkine gidip Windows NT Backup-Restore Utility aracını download edin.

 

Not: İşletim sisteminiz 64-bit ise NtBackupRestore_Win64.msi, 32-bit ise, NtBackupRestore_x86.msi dosyasını indirmeniz gerekmektedir.

 

Şekil-1

 

2)         Windows NT Backup-Restore Utility aracını kurmadan önce Removable Storage Management özelliğini aktif hale getirmemiz gerekir. (Bu özelliği aktif hale getirmediğinizde hatası alınır.) Removable Storage Management özelliğini aktif hale getirmek için; Start, Programs, Control Panel’i açın. Programs and Features, başlığının altında, Windows Features On or Off komutuna tıklayın.

 

Şekil-2

 

3)         Windows Features penceresinde, Removable Storage Management seçeneğini işaretleyin ve OK tuşuna basın.

 

Şekil-3

 

4)         Removable Storage Management özelliğini aktifleştirdikten sonra Windows NT Backup – Restore utility aracının kurulumuna başlayabiliriz.

 

Şekil-4

 

 

5)         Kurulum bittikten sonra Programs menüsünden Windows NT Backup – Restore aracını çalıştırın. Restore and Manage Media tabına tıklayın.

 

Şekil-5

 

Şekil-6

 

6)         Restore etmek istediğiniz dosyayı şekil-7 da görüldüğü gibi işaretleyin.

 

Şekil-7

 

7)         Advanced tuşuna bastığınızda Advanced Restore options diyalog kutusu açılacaktır. Restore security kutucuğunu temizleyip OK tuşuna basın. (NOT: bu seçeneği kaldırmazsanız, manuel olarak restore ettiğiniz tüm dosyaların sahipliğini almanız gerekmektedir.)

8)         OK tuşuna bastığınızda Restore işlemi başlayacak ve Restore işlemi bittiğinde şekil-8’de görüldüğü gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız.

 

Şekil-8

 

9)         Restore işlemi bittiğinde çıkan pencereyi Close tuşu ile kapatın ve Windows NT Backup – Restore Utility aracını kapatın. Eğer Restore işlemi hatasız bir şekilde tamamlanmış ise, Windows XP’ye ait olan tüm dosyalarınıza artık Vista’da kullanabilir hale geleceksiniz. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

 

Referanslar

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında Amasya'da doğdu. 2004 yılında başlamış olduğu profosyonel iş hayatında çeşitli firmalara outsource olarak destek verdi. 3 yıla yakın bir zaman Microsoft Destek Hattında Destek Mühendisi olarak çalışan Abdulkadir Tophan şuanda özel bir şirkette IT Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCSA+S+M/2003, MCSE+S+M/2003

Yorum Yap