0

Windows Vista’daki, Windows Easy Transfer programı eski Windows XP işletim sisteminizdeki dosya ve klasörlerinizi yeni Windows Vista bilgisayarınıza transfer etmek için kullanılır. Peki Windows XP bilgisayarımızda ntbackup.exe ile aldığımız yedeklerimizi Windows Vista’ya nasıl restore edeceğiz?

 

Bilindiği gibi Windows Vista ile gelen Backup and Restore aracı, klasik ntbackup.exe’den oldukça farklı yapıdadır. Neyse ki, Microsoft bu durumu düzeltmek için Windows Vista işletim sistemine yüklenebilen ve adına Windows NT Backup-Restore Utility adı verilen bir tool çıkararak bu durumu çözdü. Windows NT Backup-Restore Utility aracını Microsoft Download Center’dan indirerek Windows Vista yüklü bilgisayarınıza kurduğunuzda Windows XP ile almış olduğunuz yedeklerinizi Windows Vista bilgisayarına restore edebilirsiniz.

 

Yapılması gerekenler;

 

1)         http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=7da725e2-8b69-4c65-afa3-2a53107d54a7&DisplayLang=en linkine gidip Windows NT Backup-Restore Utility aracını download edin.

 

Not: İşletim sisteminiz 64-bit ise NtBackupRestore_Win64.msi, 32-bit ise, NtBackupRestore_x86.msi dosyasını indirmeniz gerekmektedir.

 

Şekil-1

 

2)         Windows NT Backup-Restore Utility aracını kurmadan önce Removable Storage Management özelliğini aktif hale getirmemiz gerekir. (Bu özelliği aktif hale getirmediğinizde NTSMAPI.DLL hatası alınır.) Removable Storage Management özelliğini aktif hale getirmek için; Start, Programs, Control Panel’i açın. Programs and Features, başlığının altında, Windows Features On or Off komutuna tıklayın.

 

Şekil-2

 

3)         Windows Features penceresinde, Removable Storage Management seçeneğini işaretleyin ve OK tuşuna basın.

 

Şekil-3

 

4)         Removable Storage Management özelliğini aktifleştirdikten sonra Windows NT Backup – Restore utility aracının kurulumuna başlayabiliriz.

 

Şekil-4

 

 

5)         Kurulum bittikten sonra Programs menüsünden Windows NT Backup – Restore aracını çalıştırın. Restore and Manage Media tabına tıklayın.

 

Şekil-5

 

Şekil-6

 

6)         Restore etmek istediğiniz dosyayı şekil-7 da görüldüğü gibi işaretleyin.

 

Şekil-7

 

7)         Advanced tuşuna bastığınızda Advanced Restore options diyalog kutusu açılacaktır. Restore security kutucuğunu temizleyip OK tuşuna basın. (NOT: bu seçeneği kaldırmazsanız, manuel olarak restore ettiğiniz tüm dosyaların sahipliğini almanız gerekmektedir.)

8)         OK tuşuna bastığınızda Restore işlemi başlayacak ve Restore işlemi bittiğinde şekil-8’de görüldüğü gibi bir pencere ile karşılaşacaksınız.

 

Şekil-8

 

9)         Restore işlemi bittiğinde çıkan pencereyi Close tuşu ile kapatın ve Windows NT Backup – Restore Utility aracını kapatın. Eğer Restore işlemi hatasız bir şekilde tamamlanmış ise, Windows XP’ye ait olan tüm dosyalarınıza artık Vista’da kullanabilir hale geleceksiniz. Bir sonraki makalede görüşmek üzere.

 

Referanslar

 

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1982 yılında Amasya'da doğdu. 2004 yılında başlamış olduğu profosyonel iş hayatında çeşitli firmalara outsource olarak destek verdi. 3 yıla yakın bir zaman Microsoft Destek Hattında Destek Mühendisi olarak çalışan Abdulkadir Tophan şuanda özel bir şirkette IT Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCSA+S+M/2003, MCSE+S+M/2003

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Güvende Misiniz?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir