1. Anasayfa
 2. Windows 7

Microsoft Windows XP Service Pack 2 Açılır Pencere Engelleyicisi (Pop-Up Blocker)


0

Açılır Pencere Engelleyicisi’ni tamamen devre dışı bırakmak için iki yöntem kullanılabilir.

1. Internet Explorer menülerinden Araçlar (Tools) içerisinden Açılır pencere engelleyicisi (Pop-Up Blocker) menüsüne girilerek Açılır pencere engelleyicisini kapat (Turn Off Pop-up blocker) komutu verilerek kapatılabilir.


Şekil-1

2. İkinci yöntem olarak Internet Explorer Araçlar (Tools) menüsünden Internet seçenekleri (Internet Options) menüsü açılarak Gizlilik (Privacy) sekmesinde bulunan Açılır Pencereleri Engelle (Block Pop-Ups) onay kutusunun işareti kaldırılarak Açılır Pencere Engelleyicisi kapatılabilir.


Şekil-2

Açılır Pencere Engelleyicisi’ni sadece bir Web sitesi için devre dışı bırakmak

Açılır pencere engelleyicisi’ni sadece bir web sitesi için devre dışı bırakmak için, Internet Explorer’da Araçlar (Tools) menüsünden Internet seçenekleri (Internet Options) bölümünden Gizlilik (Privacy) sekmesinde bulunan Ayarlar (Settings) menüsü kullanılabilir.


Şekil-3

Bu bölümde Ekle (Add) butonu ile istediğimiz web sitelerinin URL’lerini girerek sadece belirli siteler için açılır pencerelere izin verebiliriz.

Diğer Açılır Pencere Engelleyicisi Ayarları

Açılır Pencere engelleyicisi’nin diğer ayarlarına ulaşmak için Internet Explorer içerisinde Araçlar (Tools) menüsünden Internet Seçenekleri (Internet Options) bölümüne gelerek Gizlilik (Privacy) sekmesinde ki Ayarlar (Settings) menüsü kullanılabilir. Burada değiştirebileceğimiz ayarlar;

3. Açılır pencere engellendiğinde ses çıkar:

Herhangi bir açılır sayfa engellendiğinde kullanıcıyı uyarmak için bir uyarı sesi çalınır. Varsayılan ayar olarak onay kutusu işaretlidir. Onay kutusu işareti kaldırılırsa kullanıcıya herhangi bir uyarı verilemeyecektir.

4. Açılır pencere engellendiğinde Bilgi çubuğu’nu göster:

Herhangi bir açılır sayfa engellendiğinde Internet Explorer’da adres satırının hemen altında sarı renkte bir bilgi çubuğu çıkarak açılır pencerenin engellendiğini belirtir. Varsayılan ayar olarak işaretlidir. Onay kutusu işareti kaldırılırsa engellenen açılır sayfalar kullanıcıya bildirilmeyecektir.

5. Süzgeç Düzeyi (Filter Level) :

Süzgeç düzeyi bölümünde Açılır Pencere Engelleyicisi’nin güvenlik seviyesi belirlenebilir. 3 Ana seviye mevcuttur.

 1. Düşük: Güvenli sitelerden açılır pencerelere izin ver: Bu düzey seçili iken sadece Güvenilir sitelerin pop-up sayfaları açılacaktır.
 2. Orta: Otomatik açılır pencerelerin çoğunu engelle: Varsayılan olarak seçili gelen ayardır. Birçok açılır pencere ve birçok web sitesi engellenecektir.
 3. Yüksek: Tüm açılır pencereleri engelle: En üst düzey engelleme seviyesidir. Pop-up sayfalar açılmayacaktır.


Şekil-4

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1979 İstabul doğumludur. İşletme lisans eğitiminden sonra Yaşar Factoring’de sistem uzmanı olarak çalışmaya başlamıştır. IT sektöründe birçok farklı firmada (Bilge Adam, Microsoft, Netaş, Sentim, Aktifbank, Vodafone, Datamarket vb…) çalışmıştır. Kendisi halen Kuralkan Bilişim’de Microsoft ekibinin yöneticiliğini yapmaktadır. Ayrıca Microsoft MVP unvanına sahiptir.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir