1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Windows Server 2012 R2’de Active Directory Veritabanı ve Log Dosyalarının Farklı Bir Dizine Taşınması

Windows Server 2012 R2’de Active Directory Veritabanı ve Log Dosyalarının Farklı Bir Dizine Taşınması

Bu teknik yazıda Active Directory Veritabanı ve loglarının farklı bir dizine kopyalama işlemini anlatacağım. Active Directory veritabanı ve logları varsayılan olarak “C:\Windows\System32\NTDS” dizini altında yer alır. Bir Windows Server işletim sisteminde DC kurulum aşamasında bu bilgileri belirtme olanağına sahibiz. Ama varsayılan değerlerde değişiklik yapmamakta fayda var.

Taşıma işlemini yapacağımız ortama geçmeden önce Active Directory hizmetinin şah damarı olan “NTDS” servisini stop konumuna getiriyorum. Bunun için Command Prompt satırına gelip “net stop ntds” komutunu çalıştırıyorum. Bu komut ardından 4 tane ilişkili servisin durdurulacağı bilgisi geliyor. Ve “Y” ile onay verip devam ediyorum.

Not: Bu çalışmayı yapmadan önce kesinlikle “System State ” yedeğinizi alın.


Resim-1

NTDSUTIL komutunu ardından ise “Activate instance ntds” komutunu çalıştırıyorum. Bu komnut “File maintenance” ile devam ediyorum.


Resim-2

Veritabanının şuanki durumunu sorgulamak için “info” komutunu kullanıyorum.


Resim-3

Bu bilgiyi elde ettikten sonra artık veritabanı ve logları taşıma işlemine başlayabiliriz. “Move db to C:\Veritabani” komutunu çalıştırıyorum. Görüldüğü gibi Active Directory veritabanı yeri değişti.


Resim-4

Şimdi ise “Move logs to C:\VeritabanıLogs” komutu ile logların yerini değiştiriyorum.


Resim-5

Logları ve veritabanını taşıma işlemimiz tamamlandı. Son durumu kontrol etmek için “info” komutunu kullanıyorum. İşlemimiz istediğimiz gibi tamamlandı. Artık NTDSUTİL yönetim aracından çıkabilirim.


Resim-6

Yönetim aracından çıktıktan sonra unutmamamız gereken bir işe daha var. “net start ntds” komutu ile Active Directory servislerini çalıştırıyorum.


Resim-7

Active Directory yönetim araçlarını açtığınızda çalıştığını göreceksiniz.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumlu ve Ankara'da ikamet etmektedir. Yazarımız MCT ve MVP ünavanlarına sahiptir.

Yorum Yap