1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. Windows Server 2012’de PowerShell-ISE ile Additional DC Kurulumu

Windows Server 2012’de PowerShell-ISE ile Additional DC Kurulumu

Test amaçlı kullandığınız yapınızda Windows bir Additional domain controll’ler kurulumu yapmak isterseniz ve bunu katılımsız bir şekilde PS Remoting ile yapmak isterseniz aşağıdaki komut setinden ve script bloğundan faydalanabilirsiniz.


Resim-1

Bu işlemi ilk olarak kurulan DC üzerinde yaptım. ADDC kurmak istediğim hedef sunucum domain’e üye olan Server2 ‘dir. Prametrelerin değerlerini siz istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Mesela Global Catalog kurmak istemezseniz 3. satırda true değerini kullanabilirsiniz.


Resim-2

PS ISE’in sonucu üstteki gibi olacaktır. AD forest’imiza yeni bir dc ekledik. Kontrol edelim.


Resim-3

AD Site ve Servisleri yönetim konsoluna bakarsak Server2 ‘in yapıya dahil olduğunu , KCC’nin replication topology’sini oluşturduğunu ve topology generater’ları görebiliyoruz.

PS remoting + PS ISE Windows Server 2012 tarafında kolaylıklarla geliyor görünene göre. Bu arada ilk kısımda görülen script bloğonu bir defa normal gui ile DC kurarsanız elde edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap